Nuriye Akman

Gazeteci, Yazar

Doğum
Eğitim
Gazi Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu
Diğer İsimler
Nuriye Ural

Gazeteci ve yazar. 1957 yılında Samsun’un Ladik ilçesinde doğdu. Asıl adı Nuriye Ural olup yazıları ile görsel yayınlarda Nuriye Akman adını kullandı. Yazar Kemal Ural’ın kızı, şair ve yazar Ali Ural’ın kız kardeşidir. Ankara Kurtuluş İlkokulu, Namık Kemal Ortaokulu, Çankaya Lisesi, Gazi Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (Gazi Üniversitesi İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi) Kamu Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisans yaptı.

Tüm öğrenim yaşamını Ankara’da geçiren Akman, Sümerbank Genel Müdürlüğü’nde halkla ilişkiler uzmanı olarak çalışmaya başladı ve üç yıl burada çalıştıktan sonra 1982 yılında Milliyet’te gazeteciliğe başladı. 1985-93 yılları arasında Hürriyet, 1993-2002 yılları arasında Sabah gazetelerinde çalıştı. 2004 yılında Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Röportaj Teknikleri” adlı dersi vermeye başladı. TRT Televizyonu’nda “İnci Avcısı”, SkyTürk Televizyonu’nda “Empati” adlı programları hazırlayıp sundu.  

Bu arada “Nefes” ve “Örtü” adlı iki de roman yazan Akman, söyleşilerinin bir bölümünü de kitap olarak yayımladı. Şule Yayınları’nın sahibi Ali Ural’ın kardeşi ile ev evlendi ve bu evlilikten bir çocuğu dünyaya geldi. Akman, halen Üsküdar Fıstık Ağacı’nda açtığı Nuriye Akman İletişim Atölyesi’nde “Soru Sorma Teknikleri” adlı dersi vermekte, Zaman gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. TRT Haber’de her Perşembe günü yayınlanan “Akılda Kalan” adlı yapımın da sunuculuğunu yapmaktadır.

  Çalıştığı gazetelerin önce arşiv ve reklâm bölümlerinde görev aldı. Bir süre de kültür-sanat, bürokrasi ve parlamento muhabirliği yaptıktan sonra röportaj yazarlığına yöneldi. Röportajlarıyla adından söz ettiren Akman, 1988 yılında Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nin Başarı Ödülünü aldı. Hürriyet gazetesinde çalıştığı yıllarda Kanal 6’da yayımlanan “Panorama” programında röportajlar, Sabah gazetesinde çalışırken bir süre ATV Sabah programında ve Mehmet Barlas’ın ATV ‘deki yorum programı içinde röportajlar yaptı.  Röportajlarından bir bölümünü; “Üzümünü Ye Bağını Sor”, “Mebus Burcu”, “Kalabalıklar”, “Yüzleşme”, “İnci Avcısı”, “Elli Kelime”, “Mayın Tarlası”, “Başka Sorum Yok”, “Gurbette Fethullah Gülen” adlı kitaplarda topladı.  

Nuriye Akman 1998 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) röportaj dalı başarı ödülünü, 2007 yılında Türkiye Yazarlar Birliği’nin roman ödülünü aldı. Akman’ın çeyrek yüzyıldır siyaset, magazin, kültür, sanat, spor ve iş dünyasının ünlüleriyle yaptığı röportajları halen Zaman gazetesinde yayımlanıyor. Ayrıca TRT Haber’de “Akılda Kalan” adlı yapımı sunuyor.

ESERLERİ:

ROMAN: Nefes (İstanbul 2004), Örtü (İstanbul 2006).

RÖPORTAJ: Üzümünü Ye Bağını Sor (İstanbul 1997), Mebus Borcu (İstanbul 1998), Yüzleşme (İstanbul 2001), İnci Avcısı (İstanbul 2001), Elli Kelime / Adnan Menderes’ten Berin Menderes'e Yassıada Mektupları (İstanbul, 2001), Yüzleşme / Açlık Grevinde 205 Gün (İstanbul 2001),Kalabalıklar (İstanbul, 2001), Mayın Tarlası (İstanbul 2002), Başka Sorum Yok (İstanbul 2004),Gurbette Fethullah Gülen (İstanbul 2004).

HAKKINDA: Oylum Yılmaz (Radikal Kitap, 26.11.2002), Cemal A. Kalyoncu / Derin Gazeteciler (2002), Vikipedi Özgür Ansiklopedi (Internet sitesi, erişim tarihi: 17 Haziran 2012), Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (10 cilt, 2006).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör