Hayrettin Durmuş

Yazar, Şair

Eğitim
Çukurova Üniversitesi Seracılık Bölümü

Şair ve yazar. 1965, Karapınar / Sultandağı / Afyonkarahisar doğumlu. İlk ve ortaokulu Karapınar’da, liseyi Ankara’da tamamladıktan sonra Çukurova Üniversitesi Seracılık Bölümünü bitirdi. Adana’da bir kamu kuruluşunda çalıştı.

Şiir ve yazıları 1980’li yıllardan itibaren Bayrak, Yeni Adana, Ekspress gazeteleri ile Çınar, Güneysu, Diyanet, Yitik Düşler, Şardağı, Diyanet Çocuk, Gerçeğe Çağrı, Fetih, Hikmet, Lodos, Türk Edebiyatı, Yedi İklim, Türk Dili, Dil ve Edebiyat dergilerinde yayımlandı. Şiirleri ayrıca çeşitli antolojilerde yer aldı. 1996 yılında Fetih Postası dergisinin açmış olduğu “Bosna Unutulmasın” konulu şiir yarışmasında birincilik, Çınar dergisinin düzenlediği “Milli Hakimiyet” konulu yarışmada ikincilik ödülü aldı.

“Şair Hayrettin Durmuş çağdaşları gibi fay hattında yaşamıyor. İlgi çekmek için hava atmıyor. Durduğu yer, tutunduğu kökler ve dallar oldukça çok sağlam. Şiir dünyasının iç-mekanı da, dış-mekânı da inancıyla özdeş. Yalınlığında bile bu özelliği menevişleniyor. Kim, hangi köşeden bakarsa baksın, kim kendi şablonuna göre nasıl düşünürse düşünsün, Hayrettin Durmuş’un şiir dünyasının toprağını aşındıramaz.” (Bahaettin Karakoç)

Hayrettin Durmuş şiirlerinde toplumsal olaylara da duyarlılık gösteriyor. Kendi bakışı doğrultusunda içten, tutarlı bir çizgide ilerleyerek sürdürüyor üretimini.” (Mustafa Emre) 

Hayrettin Durmuş’un Kapına Geldim isimli şiir kitabındaki şiirleri ben çok sevdim. Gönül mızrabımıza hafifçe dokunan, dokunup da içimizi sarıveren şiirler. Özellikle halk edebiyatı tarzındaki şiirleri usta işi.” (Mehmet Nuri Yardım)

Hayrettin Durmuş da dil sade, imge çeşitli. Daha çok Türk ve İslam medeniyetinden, mitolojisinden örnekler var şiirlerinde. Sitem, davet, çığlık, övgü, sevgi var… Şiirlerinde vurgulu, derin imgeli, soluklu deyişleri var…”  (Dr. Ömer Uluçay)

ESERLERİ:

ŞİİR: Soylu Sevdalar (1996), Çağır Beni (2001), Kapına Geldim (2003).

DENEME: Araya Dünya Girdi (2006), Bir Irmaktır Yaşamak (2014).

KAYNAKÇA: Mustafa Emre  (Adana Bölge Gazetesi 29 Haziran 2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007), Mehmet Nuri Yardım (Sanatalemi.net, 2 Ekim 2008), Dr. Ömer Uluçay (Çukurova’da Şiir- Şiirde Çukurova Antolojik İnceleme, 2010 c.1 s. 528).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör