Nuri Abaç

Sanatçı, Ressam

Doğum
Ölüm
Eğitim
İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi

Ressam (D. 1926, İstanbul – Ö. 2008, Ankara). 1926 yılında İstanbul’da doğdu. 1944 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Resim Bölümü, Leopold Levy Atölyesi’ne girdi. Bir yıl sonra geçiş yaptığı Mimarlık Bölümü’nden 1950’de mezun oldu. 1961 yılında Ankara’ya yerleşti. Gündelik hayat görüntülerini, Anadolu söylenceleri ve geleneksel sanat formlarımızla ilişkilendiren, nakış-resmi çağrıştıran ve dekoratif nitelikli özgün bir “gerçeküstücü” üslupla karşımıza çıkmıştır.

Resmin fonunda mimari formasyonu çağrıştıran bir dokusal yapı geliştiren Abaç, bu alt-yapı üzerinde çok figürlü ve istifleme eğilimli “mizahi bir durumu” sahneleme düşüncesindedir. Daha çok geleneksel Orta Oyunu ve Karagöz’ün sunduğu görsellikle rastladığımız figürasyonu bir tipleme çalışmasıyla kendine mal eden, sıcak ve sempatik sunumlar gerçekleştirmiştir.

Abaç’ın mimari yapı anlayışına dayalı resim yaklaşımında geçmişe özlemle eşdeğer, toplumsal eleştiri de içeren ironik göndermeler söz konusudur. 1970’den önceki resimlerinde Anadolu kültürünün efsanevi mitolojik yaratıklarını masalsı ve gerçeküstücü-fantastik bir biçemle resimledi. Daha sonraları yöneldiği Karagöz’ün kişiliğinde ve biçim benzetmesinde tarihi ve güncel konuları, olayları ele aldı. Balıkçıları, simitçileri, pazaryerleri, meyhaneleri, düğünleri, çay bahçeleri gibi yurdun akla gelebilecek özgün tüm ayrıntıları üzerinde yoğunlaştı. Geleneksel anlatım biçimlerinden, kültürel kalıtların biçim dillerinden etkilendi ve yöreselliğin evrensel duyumuna ulaştı.

Nuri Abaç, 2008 yılında Ankara’da vefat etti. Hakkında 1998 yılında Prof. Kaya Özsezgin’in Nuri Abaç adlı eseri yayımlanmıştır.

KAYNAKÇA: Prof. Kaya Özsezgin /  Nuri Abaç (1998), Türkiye Kültür ve Sanat 2009 Yıllığı (2009), Nuri Abaç - Ressam (galerisoyut.com.tr, 03.09.2020), Nuri Abaç - Sanatçı Detayı (turkishpaintings.com, 03.09.2020), Nuri Abaç (yumuktepe.com, 03.09.2020).

Örnek 1

Örnek 2

Örnek 3

Örnek 4

Örnek 5

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör