İsmet Göksoy

Fotoğraf Sanatçısı

Doğum
Ölüm

Fotoğraf sanatçısı (D. 1879, Kıbrıs – Ö. 1957, Antalya). 1800’lü yılların başında Anamur’dan Kıbrıs’a göç eden bir aileye mensuptur. Ahmet Şevki Bey ile evlendikten sonra birlikle Lefkoşa’da Foto-Türk Fotoğraf Stüdyosu’nu kurdular. Aydın ve ileri görüşlü bir kişiliğe sahip olan İsmet Hanım, dört çocuk annesi olmasına rağmen eşine yardım etmek için stüdyoya giderek fotoğraf sanatını öğrendi. Böylece ilk Türk kadın fotoğraf sanatçısı oldu. Kadın ruhunun inceliği ile estetik bir boyut kazandırdığı stüdyoyu sütun maketler, çiçekler ve resimlerle süsledi.

İsmet Hanım’ın fotoğraf stüdyosuna gidip çarşaf ve peçelerini çıkarıp rahatça fotoğraf çektirebiliyorlardı. Ancak o yıllarda Kıbrıs’ta huzursuzluk başladı. Rumların baskıcı tutumları yüzünden Türkler sıkıntılar yaşıyordu. Rumların gittikçe artan zulmü karşısında diğer Türk aileler gibi Göksoy Ailesi de evlerini ve işyerlerini bırakarak Kıbrıs’ı terk etmek zorunda kaldıp Antalya Kaleiçi’nde bir konağa yerleştiler. Burada yeniden Foto-Türk adını verdikleri fotoğraf stüdyolarını açtılar. İsmet Hanım tüm estetik zevkini yansıtarak fotoğraf sanatçısı olarak çalıştı.

1930 yılında Atatürk’ün Antalya ziyaretlerinde çekilen ilk portre resimleri de Ahmet ve İsmet Göksoy tarafından çekildi. 1998’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hatta pulu konusu İsmet ve Ahmet Göksoy çiftini seçerek onları dört dilde dünyaya tanıttı.

HAKKINDA: Antalya’da İz Bırakan Kadınlar (Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği, 2010).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör