Necati Tonga

Edebiyat Araştırmacısı, Araştırmacı

Doğum
16 Eylül, 1978
Eğitim
Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç

Akademisyen, yazar, edebiyat araştırmacısı. 16 Eylül 1978, Kırıkkale doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini memleketinde tamamladı. Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun (2000) oldu. Yeni Türk Edebiyatı alanında yüksek lisans yaptı. Aynı alanda doktora öğrenimini 2016 yılında tamamladı ve doktor unvanını aldı. 1923-1980 yılları arasında Ankara’yı bir edebî muhit olarak değerlendirdiği doktora tezi, Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Merkezi tarafından “Ankara Araştırma Ödülü”ne değer görüldü. Necati Tonga, hâlen Gürcistan’da misafir öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki kız çocuğu babasıdır.

Tonga’nın Hikâyeciliğimizdeki Zenginlik: Mustafa Kutlu ve Yoksulluk İçimizde adlı çalışması 2005’te; editörlüğünde hazırlanan ve yirmi hikâyecinin yirmi hikâyesinin incelendiği Yaşayan Hikâyemiz 2014’te yayımlandı. Yazar, Bizim Caddeden Portreler adlı mülakat serisini Cümle Yayınları için 2015 yılında yayıma hazırladı.

Yazarın yazıları Türk Edebiyatı, Kitap-lık, Hece, Varlık, Türk Yurdu, Granada, Ankara Araştırmaları Dergisi, Turkish Studies, Uluslararası Sosyal Araştırmalar, İlmî Araştırmalar, 21. Yüzyılda Eğitim Ve Toplum-Eğitim Bilimleri Ve Sosyal Araştırmalar Dergisi, Gazi Türkiyat Türklük Bilimi Araştırmaları, Ankara Araştırmaları Dergisi, Edebiyat Otağı, Gümüşkalem, Değirmen gibi dergilerde neşredildi.   

ESERLERİ:

Mustafa Kutlu ve Yoksulluk İçimizde (2005), Yaşayan Hikâyemiz (2014), Bizim Caddeden Portreler (2015).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör