Hayat Erkanal

Arkeolog

Doğum
10 Kasım, 1940
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Kürsüsü
Burç

Arkeolog. 10 Kasım 1940, İzmir doğumlu. Ankara Kurtuluş Lisesi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Kürsüsü (1964) mezunu. 1963-64 yıllarında Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde çeşitli görevlerde çalıştı. Millî Eğitim Bakanlığının bursuyla 1966-73 yılları arasında Batı Almanya’da doktora yaptı. Doktora tezi: “Zentralanatolische Metallwaffen im 2. Jahrtausend”. Almanya’da çeşitli seminerlere katıldı. 1973 yılında Türkiye’ye döndü ve İstanbul Arkeoloji Müzelerinde uzman olarak çalıştı. Aynı yıl Erzurum Atatürk Üniversitesine asistan olarak atandı (1973-76). Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak çalıştı. 1979’da “Anadolu’da Tunç Dönemlerinde Kesici Aletler” konulu tezle doçent, 1988’de profesör oldu. Ankara Üniversitesi DTCF dekan yardımcılığı (1986-90), Almanya Münih’te Ludwig Maximilians Üniversitesinde okutmanlık (1989), AÜ DTCF Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı (1999-) yaptı. Alman Arkeoloji Enstitüsünün muhabir üyesidir (1982-). Kariyeri boyunca pek çok araştırma kazısına katıldı.

Makalelerini Yeni Adam, HÜ Edebiyat Fakültesi Dergisi, Turkish Review, Sanat Dünyamız, İzmir Kent Kültürü Dergisi, Cogito dergilerinde ve Remzi Oğuz Arık Armağanı, The Prehistoric Aegean and its Relations to Adjacent Areas, Höyük I, Reallexikon für Assyriologie, Anatolia and the Ancient Near East, Kısa Urla Tarihi, Tarihten Günümüze Anadolu’da Konut ve Yerleşme, Lezzetin Öyküsü Rama kitaplarında, Kazı Sonuçları Toplantısı serisinde ve Eczacıbaşı Sanat Ansiklopedisi’nde yayımladı.

ESERLERİ:

Die Äxte und Beile des 2. Jahrtausends in Zentralanatolien (Münih, 1977), XXXIVème Recontre Assyriologique Internationale (V. Donbaz, A. Uğuroğlu ile, 1998), Tahtalı Barajı Kurtarma Kazıları Projesi / Tahtalı Dam Area Salvage Project (T. Özkan ile, 2000).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör