Hatun Birsen Başaran

Eğitimci, Yazar

Doğum
Ölüm
Eğitim
Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü

Eğitimci, yazar. (D. 1927, Pazarören / Kayseri - Ö. 1997, İstanbul). Şair ve yazar Mehmet Başaran'ın eşi. Bir toprak davasından cezaevine düşen babası içerde ölünce, zor yaşama koşulları içinde bir çocukluk dönemi geçirdi. Pazarören Köy Enstitüsü ile Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsünü bitirdi. Milli Eğitim Müdürlüğünde memur olarak çalıştırıldı. Talebi üzerine Kaynarca (Kırklareli) Köyü İlkokuluna öğretmen olarak atandı. Daha sonra Balıkesir’in Havran ve Edremit ilçelerinde ilkokul öğretmenliği yaptı. İstanbul Erenköy Kız Lisesinde müdür yardımcılığı görevini sürdürdüğü sırada, başarıları nedeniyle ödüllendirilerek bir yıllığına Londra'ya gönderildi. İngiltere eğitimi üzerine gözlemlerini ve izlenimlerini İmece dergisinde yayımladı. Başarılarla dolu bir meslek hayatı geçirdi. Kızı Deniz’in intiharından yedi yıl sonra akciğer kanserinden öldü. Ölümünden sonra günlüklerinin kanserle savaştığı dönemi anlatan bölümü eşi Mehmet Başaran tarafından Canevimde Mor Isırgan (1999) adlı kitapta toplanarak yayımlandı..

İlk yazısı (Elif Teyze) Köy Enstitüsü dergisinde çıkmıştı. Yazı, köy kadınının ve kadınlarımızın çilesini dile getiren çarpıcı gerçekleri sergiliyordu. Başaran’nın bu yazıyla başlayan yazarlığı “gizli yazarlık” olarak sürmüştü.

”Bir anlamda ‘kanser günlüğü' olarak da nitelendirebileceğimiz ‘Canevimde Mor Isırgan’, Köy Enstitüsü mezunu eğitimci Hatun Birsen Başaran'ın ‘anı günlük'lerinden oluşuyor. Ömrünü aydınlanmaya, ülkesinin aydınlık geleceğine adamış olan Başaran'ın yaşamının son dönemine (1995 - 97) tanıklık ediyor bu anılar. Canevimde Mor Isırgan'da bu aydınlık bakışlı insanın yetişme, varolma koşullarını, yaşadığı sayrılık (hastalık) günlerinin duygu - düşünce dünyasına yansılarını buluruz. Yaşama duyarlı bakışın anlamını, böylesi dar zamanlarda yaşanan acıların paylaşıldığı ortamın gerçekliğiyle gözler önüne seren anılarda; sevginin, dayanışmanın, bağlılığın, adım adım yaşamı soluyuşun ve doğaya dönüşün duygu yoğunluğunu buluyoruz.”

“H. Birsen Başaran'ın yaşadıklarını, gözlemlerini, duyumsadıklarını içeren bu günlükleri bir Batılı yazar ya da belli çevrelerden biri yazmış olsaydı, yer yerinden oynardı.” (Adnan Binyazar)

KAYNAK: Vitrindekiler (Cumhuriyet Kitap, 4 Mart 1999), Hasan Akarsu / Doğaya dönüşün günlükleri (Cumhuriyet Kitap, 1 Nisan 1999), Adnan Binyazar / H. Birsen Başaran'dan kansere karşı verilmiş bir savaşımın günlüğü (Cumhuriyet Kitap, 1 Temmuz 1999).

 

 

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör