Ahmet Robenson

Spor Adamı, Sporcu

Ölüm

Sporcu, spor adamı (D. 1886, Liverpol / İngiltere – Ö. 1968, ABD). Ahmet Robenson'un babası Hindistan da görev yapan bir İngiliz subayıdır. Müslüman olmuş ve II. Abdülhamit'e müracaat ederek İstanbul'a gelip Türk ordusunda görev yapmıştır. Ahmet, Abdurrahman ve Yakup isimlerinde üç oğlu vardır, hepsi de Galatasaray Lisesi'nde okumuştur. Ahmet Robenson babasını çocuk yaşta kaybetmiştir.

Türk spor tarihinde derin iz bırakan Ahmet Robenson, İstanbul Galatasaray Lisesi’nde Beden Eğitimi Öğretmenliği görevinde bulundu. Türkiye’de sporun yaygınlaşması için büyük gayret gösteren önemli bir spor adamıdır.

Öğretmenliğini yaptığı okula ve Galatasaray kulübüne çok sayıda sporcu yetiştirdi. Galatasaray Futbol Kulübünün ilk kalecisidir. Ahmet Robenson Çim Hokeyi sporunun Türkiye’de yaygınlaşması için Çim Hokeyi takımında yer aldı. Fenerbahçeli yöneticilerle beraber İzmit, Afyon, Isparta, Manisa ve İzmir illerinde Çim Hokeyi konusunda konferanslar verdi. Gösteri müsabakalarının yapılmasında büyük gayret gösterdi. Ayrıca Galatasaray’ın ilk basketbolcularından olduğu bilinmektedir.

KAYNAK: Galatasaray Dergisi (Sayı 75, Ocak 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör