Hasan Uğur Taşçı

Yazar, Şair

Doğum
02 Mart, 1952
Eğitim
Arifiye (Sakarya) İlköğretmen Okulu
Burç
Diğer İsimler
Hasan Taşçı, Ozan Hasan Taşçı

Şair ve yazar. 2 Mart 1952, Ahlat / Bitlis doğumlu. İsmi bazı kitapları ve çeşitli dergilerde Hasan Taşçı, Ozan Hasan Taşçı olarak da geçer. İlköğrenimini Van’da, ortaöğrenimini Arifiye (Sakarya) İlköğretmen Okulunda bitirdi. Değişik yerlerde öğretmenlik yaptı. 1979 yılında Tekel İdaresinde (Kartal-Cevizli) çalışmaya başladı. Değişik işlerde çalışarak 2001 yılında emekliye ayrıldı. 1964' den beri İstanbul Anadolu yakasında oturuyor. Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği, Barış Derneği üyesidir.

Emekli olduktan sonra Haberde Ekspres gazetesinde edebiyat ve sanat yazıları yazdı.

Şiire başlamasında halk ozanı olan dedesi Âşık Polat ile babasının etkisi oldu. Şiirleri Güzel Yazılar (TYS), Berfin Bahar, Broy, Tay, Şair Çıkmazı Üç Nokta, İnsancıl, Kar Güncel Sanat, Cumhuriyet Kitap gibi edebiyat dergilerinde yayımlandı ve yayımlanmaya devam ediyor. Öykü ve yazıları ayrıca 2004-2005 Elçi Bey şiir yıllıklarında yer almıştır. Ayrıca çeşitli gazetelerde tanıtım yazıları ve makaleler yazıyor.

“Taşçı, örselenmiş aşkların, baş edilmez yalnızlıkların, vurgun yemiş gençliğin ozanı. İstanbul’da yaşıyor; ama İstanbul’a kırgın. “Yüreğinin dar geçitlerinde” dolaşırken İstanbul uzaklaşıyor: ‘... Kaç şehir besliyorsun o rahminde/ Hangi tepeden, hangi kıyıdan bakayım/ İstanbul demek için neren aziz kaldı senin?” (Hasan Akarsu)

ESERLERİ (Şiir):

Ay Doruklarda Üşüyorum (2003), Saçları Islak Geçenin (2005), Aşk Olsun Yolun (2008), Bir Yıldız Kanatırsa Geceyi (2013).

KAYNAKÇA: Hasan Akarsu / Şiirler-Den / İzler (2004), Halil Temel / Elçi 2004 Yıllık (2005), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Hasan Uğur Taşçı (Bilgi teyidi, Ocak 2018).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör