Hasan Tahsin Feyizli

İlahiyatçı, Akademisyen

Doğum
Eğitim
İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü (Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi)

İlâhiyatçı, akademisyen, öğretim üyesi. 1934, Kırşehir doğumlu. İlköğrenimini Kırşehir’de bitirdi, hafız oldu. Ortaöğrenimini İstanbul İmam Hatip Lisesinde (1959), yükseköğrenimini İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsünde tamamladı (1963).

Çeşitli İmam Hatip liselerinde meslek dersleri öğretmenliği ve idarecilik yaptı, Ankara İmam Hatip Lisesi öğretmenliğinden emekli oldu.

 

Hasan Tahsin Feyizli İçin Ne Dediler?

 

“Umutsuz ve kara günlerimde müşahhas bir motivasyon kaynağım: Prof. Dr. Hasan Tahsin Feyizli. Öğretmen, çevirmen, hafız, elektrik mühendisi, ilahiyatçı, mucit ve akademisyen. Her saniyesi dolu dolu yaşanmış 86 yıl. 70 yaşına bastığında başladığı yüksek lisansını, on bir yıl sonra 81 yaşındayken Profesörlük unvanı alarak tamamlayan yorulmak bilmeyen ihtiyar bir delikanlı.” (Davut Gazi Benli)

 

 

ESERLERİ:

 

Araştırma: Mufassal Namaz Hocası, İslâm’da ve Diğer İnanç Sistemlerinde Oruç-Kurban (1993).

 

Çeviri: İslâm’da Miras Hukuku, İslâm Fıtrî Tabiî ve Umumî Dindir (Ahmet Hamdi Akseki’den günümüz Türkçesine), Akaidi Nesefi ve Fıkhı Ekber Tercümesi, Feyzü’l-Furkan ve Meali’l-Kur’an ile İslâm’da Mal ve İdare.

 

HAKKINDA: Hasan Tahsin Feyizli / İslâm’da ve Diğer İnanç Sistemlerinde Oruç-Kurban (1993), İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör