Rahşan Ecevit

Roman Yazarı, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
17 Ocak, 2020
Eğitim
Robert Koleji

Siyasetçi. Es Başbakanlardan devlet adamı ve şair Bülent Ecevit’in eşi (D. 1923, Bursa - Ö. 17 Ocak 2020, Ankara). Ailesi Selanik'ten Şebinkarahisar'a yerleşmişti. Babası Namık Zeki Aral, annesi Zahide Aral'dır. Ankara Lisesi ve Robert Koleji mezunu. 1983'te siyasal partilerin kurulması ser­best bırakıldığında siyaset yapması yasak­lanan eşi Bülent Ecevit’in yerine, sosyal demokrat bir parti kurma girişiminde bulundu. Kurulan Demokratik Sol Parti (DSP)'nin başkanı seçildi. Görevini yasağı kalkan eşi Bülent Ecevit’e devrettikten sonra da parti içinde, özellikle aday belirlemelerinde oldukça etkin bir konumda oldu.

1986 milletvekili ara seçimlerinde İzmir'den adaylığını koydu; ancak kazanamadı. Kurucusu olduğu Demokratik Sol Parti'den 4 Haziran 2009 tarihinde istifa etti. 17 Ocak 2010 tarihinde kurucuları arasında yer aldığı Demokratik Sol Halk Partisi (DSHP)'nin 2. Genel Başkanlığına seçildi. 22 Mayıs 2010 tarihindeki 33. CHP kurultayına bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katılarak, tek başına genel başkan adayı olan ve kazanan Kemal Kılıçdaroğlu'na ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'ne desteğini açıkladı. Rahşan Ecevit’in yazdığı Pülümür'de Aşk adlı roman, 2002 yılında tiyatroya uyarlandı.

Vefatı:

 

Rahşan Ecevit, 17 Ocak 2020 akşamı Gülhane Askeri Tıp Akademisinde 21.20’de böbrek ve akciğer yetmezliğinden 97 yaşında hayatını kaybetti.

Ankara'da, pnömoni ve kronik böbrek rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (GATA) Cuma akşamı hayatını kaybeden Rahşan Ecevit'in cenazesi, hastane morgundan alınarak Kocatepe Camii'ne getirildi. Ecevit'in Türk bayrağına sarılı cenazesi, cenaze aracından alınarak yakınları ve eski CHP'li milletvekilleri tarafından musalla taşına konuldu. Bu sırada cenazeye katılanlar, üzerinde yazma bulunan tabutun başında dua etti, bazıları ise gözyaşını tutamadı. Giresun Şebinkarahisar sivil toplum kuruluşları tarafından, "Bu kalp sizi unutur mu?', 'Ahde vefanızı, memleketimize olan sevdanızı unutmayacağız' ve 'Bir asırlık vefa, sadakat ve aşk" yazılı pankart açıldı.

 

'Birlikte Mücadele Ettiler'

 

Cenazeye katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, burada yaptığı açıklamasında, "Siyaset dünyamızın önemli bir aktörünü sonsuzluğa yolcu ediyoruz. Hepimiz üzüntülüyüz, derin üzüntü içerisindeyiz. Rahşan Hanım siyaset dünyamızda, eşiyle birlikte uzun bir mücadele zamanı başlattılar. Demokrasi, hukuk, liyakat, siyasette temizlik, dürüstlük açısından. Sadece Türkiye değil, bütün dünyaya örnek davranışlar sergilediler. Onların ifade ettiği, 'halkça bir düzeni' bugün de arıyoruz. İnsanca bir yaşamı bugün de arıyoruz ve aramaya devam edeceğiz. Birlikte mücadele ettiler, birlikte yol yürüdüler, birlikte hapse girdiler. İşçilerin, yoksulların haklarını birlikte aradılar. Aramaya devam ediyoruz. Onların bıraktığı ilkeler bizim bugün için de sürdürmeye çalıştığımız ilkelerdir. Bu vesileyle ben parlamentoda grubu olan olmayan bütün milletvekillerine şükran borçluyum. Ortak hareket etme açısından. En azından bir acı karşısında parlamentonun birlikte olması bizim açımızdan son derece değerlidir" dedi.

 

Çok Sayıda Siyasetçi Katıldı

 

Buradaki törene; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ak Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, Meclis eski Başkanı Cemil Çiçek, CHP'nin 24 Haziran 2018 seçimindeki cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, çok sayıda eski ve yeni milletvekili ile çok sayıda vatandaş katıldı. Katılanlar yakalarına, Rahşan Ecevit'in eşi Bülent Ecevit'in omzuna yaslanırken çekilen fotoğrafı taktı.

 

Eşinin Yanına Defnedildi

 

Kocatepe Camii'nde düzenlenen törenin ardından Rahşan Ecevit'in cenazesi Devlet Mezarlığı'na getirildi. Burada cenaze aracından alınan Ecevit'in cenazesi defnedileceği alana taşındı. Buradaki törene CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Rahşan Ecevit'in cenazesi, daha sonra, 14 yıl önce hayatını kaybeden eşi Bülent Ecevit'in yanına defnedildi. Cenazeye katılanlar Ecevit çifti için dua etti.

 

Rahşan Ecevit’in Anılarından:

 

"Evet biz mutlu olduk. Bir de şöyle düşünüyorum. Yani çok sıkıntılı günler geçirdik, siyasi açıdan zor günler geçirdik. Mitinglerimize gelince büyük tehlikeler atlattık mitinglerimizde falan. Yani üstümüze silahlar çevrildi, taşlar atıldı, sopalar kullanıldı falan filan ama hep mutlu olduk." (Bülentimle Bir Ömür’den)

 

KAYNAKÇA: Büyük Larousse (c. 6, s. 3507, 1986), Perihan Mağden / Rahşan Hanım’a Aşina Olmak (Radikal gazetesi, 11 Ağustos 2002), Mahmut Çetin / Teyze ile Prenses (2005), Kadir Çelik / Bülentimle Bir Ömür - Rahşan Ecevit Anlatıyor (2006), İhsan Işık / Ünlü Kadınlar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) - Encyclopedia of Turkey’s Famous People (2013), Rahşan Ecevit hayatını kaybetti (hürriyet.com.tr, 17.01.2020), Rahşan Ecevit, son yolculuğuna uğurlandı (hürriyet.com.tr, 19.01.2020). 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör