Rahmi Duman

Tıp Doktoru, Şair

Doğum
Ölüm
20 Eylül, 1985
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi

Hekim, şair (D. 1908, Efkere köyü / Kayseri - Ö. 20 Eylül 1985, İstanbul). Babasının Birinci Dünya Savaşı’nda şehit düşmesi üzerine öksüz kaldı. İlkokul üçüncü sınıfı bitirdiğinde, İstanbul Bebek’teki Said Halim Paşa Yalısı’nda hizmet veren yetimler yurduna yerleştirildi. İstanbul Erkek Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirerek Bakırköy Akıl Hastanesinde ünlü doktor Mazhar Osman’ın Başasistanı oldu. Paris ve Cenevre’ ye giderek mesleki incelemeler yaptı. 1940’ta yurda dönünce nöroloji doçenti oldu ve 1951’de özel kliniğini açtı.

Türlü derde deva buldum elimle”, “Bir hüzün çöktü gönlüme akşamla benim”, “Mest oldu gönül gözlerini gördüğüm akşam” ve “Beklerim her gün bu sahillerde mahzun böyle ben” gibi birçok şarkının sözleri Dr. Rahmi Duman’a aittir. Çoğu bestelenen şiirlerinin bir bölümünü Can Veren Sultan adlı kitabında topladı.

KAYNAKÇA: Abdullah Satoğlu / Kayseri Ansiklopedisi (2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör