Osman Ünlü

Televizyon Yorumcusu, Gazeteci-yazar, Köşe Yazarı, Eğitimci

Doğum
Eğitim
Konya Yüksek İslâm Enstitüsü

Eğitimci, gazeteci – yazar, yayıncı, televizyon yorumcusu, Türkiye gazetesi köşe yazarı, televizyon yorumcusu. 1950, Başarakavak köyü / Konya doğumlu.  İlk temel dini eğitimini ailesinden aldı.

İlkokulu bitirinceye kadar birlikte oldukları ihlâslı bir mümin ve bilge bir kişi olan dedesinden çok etkilendi. Dedesinin Osman Ünlü'ye istikamet gösteren, ideal kazandıran dedesinin devamlı yaptığı şu nasihat idi:

“Yavrum, biz yapamadık, imkanımız olmadı, sen ileride hoca ol, o büyüklerin yani mezhep imamlarımızın, ehli sünnet âlimlerinin yolunu, kıymetlerini, bütün insanlara anlat. Sakın kendiliğinden din adına bir şey söyleme. Dinimiz nakil dinidir. Nakleden aziz olur. İnsanlara da en büyük iyiliği yapmış olur. Allahü teâlâ, dinimizi doğru anlatmayı sana nasip etsin.”

Annesi de babasının devamlı şu duayı yaptığını söylemişti:

“Yavrum, sen dünyaya daha gelmeden evvel baban devamlı şöyle dua ederdi: "Yarabbi, bana dinine milletine faydalı olacak bir erkek evlat nasip eyle."

Ailesinden temel eğitimi, hedefi, duayı alan Osman Ünlü, küçük yaşlardan itibaren hoca olmayı istemişti. İlkokuldan sonra yaşını uzatarak İmam-Hatip Lisesi'nin ardından Konya Yüksek İslâm Enstitüsünden mezun oldu. Anadolu'nun çeşitli şehirlerinde, Balıkesir Gönen ve İstanbul’daki lise ve İmam-Hatiplerde öğretmenlik yaptı. Çeşitli yayın organlarında makaleleri yayımlandı. Aynı yıllarda fahrî olarak camilerde görev yaptı. Yurtdışında çeşitli ülkelerde meslekî araştırmalarda bulundu.

İslâm âlimlerinin kitaplarını okudukça o büyüklere olan hayranlığı artar. Bunları etrafındakilerle paylaşmaktan tarifsiz bir zevk duydu. Bu yüzden talebeleri ile sınırlı kalmayıp, değişik gazete ve dergilere yazılar yolladı. Derken radyo programlarına çıkmaya, dinleyicilerden gelen istekler üzerine öğretmenliği noktalayıp yayın hayatına başladı. TGRT'nin kuruluşundan itibaren önce kamera arkasında, sonra kamera önünde bilgilerini seyircileriyle paylaştı. TGRT televizyonunda “Huzura Doğru” ve “İslâm ve Toplum” programlarını hazırlayıp sundu.

 

ESERLERİ:

 

Huzura Doğru 1 (2001), 

Huzura Doğru 2 (2002), 

Huzura Doğru 3 (2003).

Huzura Doğru (3 cilt tek kitapta, 2005)

Gönül Pınarı (2012),

Kanije Müdafaası ve Cihad-name-i Hasan Paşa (2015),

Hileler Kitabı (Gedizli Azmi’den derleyen, 2021),

 

KAYNAK: Osman Ünlü / Huzura Doğru 2 (2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009),Biyografi (osman-unlu.com, 14.04.2022), Osman Ünlü kitapları (osman-unlu.com, kitapyurdu.com, dr.com.tr, nadirkitap.com, 1000kitap.com, 14.04.2022),

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör