Muhammed Aruçi

İlahiyat Profesörü, Akademisyen

Ölüm
Eğitim
El-Ezher Üniversitesi

Akademisyen, ilahiyat profesörü (D. 1956, Gostivar / Makedonya - Ö. 2013, İstanbul). İlk eğitimi­ni Makedonya’nın önemli âlimlerinden babası Kemal Efendi’den aldı. Lise eğiti­mini Saraybosna’daki Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde, üniversite eğitimini ise Mısır’ın el-Ezher Üniversitesi’nde tamamladı. Bir süre Yugoslavya’da çeşitli vazifelerde bu­lundu. Doktora için İstanbul’a geldi. İSAM’da uzun yıllar görev alan Muhammed Aruçi, İslam Ansiklopedisinin Balkan maddelerini hazırladı. Marmara Üniversitesi, Saraybosna Üniversitesi, Priştine Üniversitesi, Sofya Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak ça­lıştı. 2011’de İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı’nda profesör olarak göreve başladı.

Arnavutça, Makedonca, Sırpça, Boşnakça, Bulgarca, Arapça, Türkçe ve İngilizce dille­rini ana dili gibi konuşup yazdı. Balkanlarda ilmin yayılmasına ve manevi bilincin oluşma­sına yönelik önemli ilmi ve sosyal çalışmalar yaptı.Balkanlarda birçok Kur’an kursunun, okul ve caminin yapılmasına ön ayak oldu. Arnavut ve Boşnak çocukların okuması için önemli projeleri hayata geçirdi. Sırbistan’da Müslüman kimliğin canlı tutulmasına yönelik ciddi hizmetlerde bulundu. Birçok kaynak eserin Arnavutça, Boşnakça dillerine tercüme edilmesine, bastırılıp dağıtılmasına öncülük etti. İstanbul’da öldü.

KAYNAK: Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2014), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör