Hadi Çaman

Tiyatro Oyuncusu, Oyun Yazarı, Çevirmen, Yazar

Doğum
Ölüm
22 Eylül, 2008

Tiyatrocu, oyun yazarı, çevirmen (D. 1943, Kastamonu - Ö. 22 Eylül 2008, Kocaeli). İlk ve orta öğrenimini Kastamonu’da tamamladı. 1960’lı yılların başında İstanbul’a gitti. Bir süre hukuk okudu. 1962 yılında Dormen ve Kenter Tiyatrosunun açtığı bir sınavı kazanıp kursiyer oldu. Bir yılın sonunda Altın Yumruk adlı oyunda Dormen Tiyatrosunda profesyonel oyunculuğa başladı. On yıl aynı tiyatroda yirmiyi aşkın oyunda görev aldı. Daha sonra Gülriz Sururi-Engin Cezzar, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner, Miyatro (Müjdat Gezen), Şan Tiyatrosu gibi tiyatrolarda da onlarca oyunda oynadı.

Çok sayıda sinema filminde rol aldı. 1982 yılında Yeditepe Oyuncuları topluluğunu kurarak, bu tarihten itibaren kendi tiyatrosunda sanat yaşamını sürdürdü. Kırk yıllık tiyatro çalışmaları dışında da çeşitli uğraşıları oldu. Çeviriler, uyarlamalar yaptı, oyunlar yazdı, yönetti. Birçok dalda hem kişisel hem de tiyatrosu adına çok sayıda ödüller aldı. Tiyatro çevresindeki sanatçılara ilişkin anı ve gözlemlerini anlattığı Güzeltmek (2002) adlı bir eseri yayımlandı.

Tiyatrocu, oyun yazarı, çevirmen Hadi Çaman, oğlu Doç. Dr. Mehmet Efe Çaman'ın öğretim üyesi olduğu Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde tedavi görürken 22 Eylül 2008 günü vefat etti. Tiyatrocu, oyun yazarı, çevirmen Hadi Çaman, oğlu Doç. Dr. Mehmet Efe Çaman'ın öğretim üyesi olduğu Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde tedavi görürken 22 Eylül 2008 günü vefat etti.

KAYNAK: Güzeltmek (Cumhuriyet Kitap, 11.4.2002), Türkiye Kültür ve Sanat 2009 Yıllığı (2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör