Mithat Yaban

Şair

Doğum
12 Ekim, 1932
Burç

Şair. 12 Ekim 1932, Devrek / Zonguldak doğumlu. İlkokulu Devrek’te bitirdi, üç yıllık sanat kurslarından tornacı olarak mezun oldu (1947). Eğerli Kömürleri İşletmeleri, Karabük Demir Çelik İşletmelerinde çalıştı. 1977 yılında emekliye ayrıldı. 1960’lı yıllarda çıkan Sendika gazetesinde genel yayın yönetmenliği, Devrek Postası gazetesinde yazarlık ve genel yönetmenlik yaptı. THK Devrek Şube Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği Devrek Şubesinin kurucuları arasında yer aldı, başkanlığında ve yönetim kurulu üyeliğinde bulundu. Devrek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yönetim kurulu üyeliği yaptı.

İlk şiiri “Yağmuru Yıkadılar”, Devrek Postası gazetesinde yayımlandı (1993). Yazı ve şiirleri daha sonra Zonguldak, Kuzeysu, Kıyı, Eflatun, Ozan, Bizim Kuşak, İremcik, Ece ve Yaka adlı dergiler ve sanat bültenleri ile Devrek Postası, Halkın Sesi (KKTC), Gaziantep’te Bugün, Dikili, Yenice, Karabük Postası, Sendika, Bölge Haber, Bartın adlı gazetelerde yayımlandı. Kimi şiirleri bestelendi.

“Mithat Yaban, daha önce de belirttiğim gibi, yalın bir şiir diliyle, apaydınlık söyleyişe ulaşmıştır. Yağmuru Yıkadılar adlı kitabında yer alan şiirlerinde olduğu gibi Güneş Gölge Arıyor adlı kitabında da bu özelliğini görüyoruz. Şiirlerinde insancıl olguları, doğayı, toplumsal olayları dile getirmektedir. Şiirlerinde insancıl bir esinti, barış ve dostluk görülür.” (Muzaffer Uyguner)

“ Görülüyor ki, Mithat Yaban’ın yazarlıkta belli bir geçmişi var, sürekliliği var; gazetecilikte de deneyimi. Ne var ki Yaban, bu birikimini şiir adına uzun yıllar gizlemiş. Deyiş yerindeyse ‘gizli bir şair’ olarak kalmış.” (Mehmet Yaşar Bilen)

ESERLERİ (Şiir):

Yağmuru Yıkadılar (1993), Güneş Gölge Arıyor (1995), Gözyaşının Rengi (1998), Kır Çiçekleri (2006).

KAYNAK: Muzaffer Uyguner / Şiir Kitapları İçin Notlar (Karşı dergisi, sayı: 102, Aralık 95-Ocak 96), Mehmet Aydın / Erdemi Öne Çıkaran Bir Şair (Kıyı dergisi, sayı: 128, 10.11.1996), Ruşen Hakkı / Yağmuru Yıkadılar (Kocaeli, 3.5.1993), Necdet Yaşar / Yağmuru Yıkadılar (Gaziantep’te Bugün gazetesi, sayı: 104, 21.5.1993), Tamer K. Bilgin / Oradan Buradan (Karşı Ankara, sayı: 77, Eylül 1993), İsa Kayacan / Gözyaşının Rengi (Önder gazetesi, 29.5.2001), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

ÜÇ KİTAP

önce yağmuru yıkadık

gökten bulutlan indirip yerde

sonra güneşe gölge aradık

yanıp kavrulan gönüllerde

 

şarkılar türküler söyledik

gözyaşının renginde

insanı dostluğu sevgiyi işledik

yazı ve şiirlerimizde

 

ateş yakmak istedik

genç dinamik beyinlerde

güzeli doğruyu gözledik

derman olsun diye her derde.

                                               (Kır Çiçekleri, 2006)

MADEN İŞÇİSİ

Zonguldak'tır burası

İşçilerin yüzü kömür karası

Ocağı evi gibidir

Verilir orada yaşam savaşı

 

Görünen kara aktır

Karayı başka yerde aramalı

Girerken lambası baltası

Azığı vardır

Bir de tanrısı

 

(Güneş Gölge Arıyor, 1995)

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör