Olcay Yazıcı

Yazar, Şair

Doğum
Ölüm
13 Eylül, 2010
Eğitim
Zonguldak Fener Lisesi
Diğer İsimler
Osman Olcay Yazıcı

Şair ve yazar. 1953, Yukarıovalı (Vizara) köyü / Küçükdere / Sürmene / Trabzon – Ö. 13 Eylül 2010, İstanbul). Tam adı Osman Olcay Yazıcı’dır. Aşağıovalı Köyü İlkokulu, Zonguldak Fener Lisesi mezunu. Yükseköğrenimini İstanbul’da yaptı. 1984’te gazeteciliğe başladı, on iki yıl çalıştığı Türkiye gazetesinde dizi, mülâkat ve köşe yazarlığı, kültür sanat sayfası yöneticiliği, bölüm şefliği ile yazı işleri ve Avrupa baskıları servisinde redaktörlük görevlerinde (1984-97)  bulundu. Türk Edebiyatı Vakfının yayımladığı Türk Edebiyatı dergisinin yazı işleri müdürlüğünü (1983-84), İhlas Holding’in İnsan ve Kâinat dergisinin editörlüğünü (1988-94) yaptı. Kültür Dünyası dergisinin genel yayın yönetmenliğini (1997-98, 16 sayı) üstlendi. 1999’da Ayyıldız Gazetesi’nin Kültür Sanat ve Düşünce sayfasını yönetti. Müstâkil Sanayici ve İşadamları Derneği Araştırma Yayın Komisyonu koordinatörlüğü ile süreli yayınlar editörlüğünü (2000-2001) yürüttü. Çalışmalarını, Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV)’nın genel müdürü olarak sürdürdü.

Başta Hisar, Töre, Türk Edebiyatı, Boğaziçi, Pınar, Meşale, Dolunay, Ufuk Çizgisi, Millî Kültür, İnsan ve Kâinat, Cemre, Güneysu, Çağrışım, Tepe Edebiyat, Kırağı, Kültür Dünyası, Tarih ve Düşünce, İslâmî Edebiyat, Bizim Külliye, Çerçeve, Seyir, Öncüler, Kubbealtı Akademi Mecmuası, Biyografi Analiz, Mor Taka, Yüzakı ve Ufuk Ötesi dergileri ile Türkiye ve Ayyıldız gazetelerinde şiir, hikâye, deneme ve fikir yazıları yayımlandı. Şiirlerinin bir bölümü Arif Nazım ve Mehmet Yılmaz tarafından bestelendi. Çocuklar Vatanında Büyüsün adlı hikâye kitabıyla Türk Edebiyatı Vakfı 1982 Birincilik Ödülünü aldı. İLESAM, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Yazarlar Birliği üyesiydi.

Olcay Yazıcı, bayram ziyareti için gittiği Samsun'dan İstanbul'a dönerken 13 Eylül 2010 günü otobüste rahatsızlandı. Kalp krizi geçirdiği belirlenen Yazıcı, kaldırıldığı hastanede vefat etti. Yazıcı'nın cenazesi Zeytinburnu Ulu Cami'de öğleyin kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi..

“Yaralı Küheylân ise bizim hikâyemiz, daha doğrusu dramımızdır. Cumhuriyetimiz kurulduğunda belediyeliklerde yaşayanlar herhalde nüfusumuzun yüzde onu kadarıydı. Şimdilerde yüzde altmışlar civarında olduğuna göre nüfusumuzun hemen hemen yarısı köylerde doğmuş, ama şehirlerde hayat hakkı arıyor. İlk hatıraların dokunduğu yerlerden, ana kucağından ayrılmak yüreğinin farkında olanlar için gerçekten zor bir olaydır; ama zaruretler insanımıza neler dikte ettirmiyor. Bu gurbeti ruhsuz kalabalıkların nasıl çekilmez hale getirdiğini o lirik üslûbuyla ne güzel anlatmaktadır.” (Mehmet Niyazi, Yaralı Küheylân hakkında)

ESERLERİ:

HİKÂYE: Çocuklar Vatanında Büyüsün (1985), Papatyalar Üşümesin (1990), Yaralı Küheylân (2004).

ŞİİR: Erguvan Uğultusu (1991), Eylül’ün Kırdığı Gül (1994).

DENEME: Tartışmayı Tartışmak (1992), Hüzün Yazıları (1993), Kitapsız Toplum (1994), Nemrut Ateşi (2004).

ARAŞTIRMA: Büyük Gün / Bir Kıyâmet Alâmeti Olarak Hazreti İsâ’nın Dönüşü (2001), Eğitim ve Kültür Trajedimiz /Kendimiz Olmaktan Nasıl Çıktık (2001).

KAYNAK: Mehmet Nuri Yardım / Türk Şiiri’nden Portreler (2001), Arslan Tekin / Edebiyatımızda İsimler ve Terimler, Hüdâvendigâr Onur / Türk Sağı, Mehmet Niyazi / Zaman (7.2.2005), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Gazeteci Olcay Yazıcı vefat etti (yazete.com, 13 Eylül 2010, İstanbul), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2011).

SESLİ KAYA

Sesli kaya

Sesli kaya

Gel, gidelim ligarbaya

O efsunlu sükûneti

Yaşayalım doya doya

 

Sesli kaya

Sesli kaya

Ruhunu sal rayihaya

Gayda söylesin âşıklar

Ayça yüzlü açelyaya

 

Sesli kaya

Sesli kaya

Bir mermi sür tabancaya

Eşlik etsin Sultan Murat

İçindeki gür-nârâya

 

Minicik, demir tayyare

Selâm götürür o yâre

Gün eksildi, masal bitti:

Yapayalnızız, ne çare!..

 

Sesli kaya

Sesli kaya

Ay ışıdı patikaya

Ağaç başının kızları

Dalmış şimdi bir rüyaya

 

Kurt vadisi

Yangın yeri

Seyrana çıkmış bir peri

Ermiş gibi duruşu var:

Kabullenmiş zor-kaderi

 

Sesli kaya

Sesli kaya

Kar yağınca Vizara’ya

Bürür göğü beyaz ölüm:

Çığlığını kimler duya?

 
Sesli kaya

Sesli kaya

Vur kırbacı kırçıl taya
Kalk göçelim bu diyardan
Sığınalım mâverâyâ

 

Sesli kaya

Sesli kaya

Teselli ver fukaraya

Hasret derin bir uçurum:

Gurbetlik girmiş araya

 

Sesli kaya

Sesli kaya

Tutuldum âfet edâya

Gül esenliği muştula

Şehirde mahpus sedâya

 

Sesli kaya

Sesli kaya

Ağıt yak tüm ehibbaya

Mümkün değil, dönemeyiz:

O hayalî dilârâya

 

Sesli kaya

Sesli kaya

Veda artık mâsivâya

Kurtulalım bu zindandan:

Erişelim müntehâya!..

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör