Pertev İlhan Sungur

Halk Bilimci (Folklor Araştırmacısı)

Doğum
18 Şubat, 1906
Eğitim
Ankara Üniversitesi DTCF Yeni Çağ Tarihi Bölümü
Burç

Halk bilimci (18 Şubat 1906, Diyarbakır – Ö. ?). Ailesi "Kırk Panturlar" lakabıyla anılırdı. Birinci Dünya Savaşı’nda Kafkas cephesinde şehit olan Kurmay Yüzbaşı Ahmet Cemil Bey’in oğludur. İlkokuldan sonra Diyarbakır Lisesinde okudu. Naklen geçtiği Erkek Öğretmen Okulundan mezun oldu (1927). Dört yıl sonra kendi isteğiyle Malatya’daki ilkokullardan birine verildi. Bu arada Diyarbakır folklorundan derlemeler yaptı. Sonra Ankara Üniversitesi DTCF Yeni Çağ Tarihi Bölümünü bitirdi (1940). Yükseköğrenim öğrenciliği yıllarında Türk Dil Kurumun da çalıştı. Daha sonra, Matbuat Umum Müdürlüğü’nün İdari İşler Müdürlüğü’nde görev aldı. Bu genel müdürlük, Başbakanlık Basın - Yayın ve Turizm Genel Müdürlüğü adıyla yeniden teşkilatlanınca, kendisi de İdari İşler Müdürlüğüne getirildi. 1951 yılında İstanbul Radyosu’nun idari işler Müdürlüğüne tayin edildi. 1971’de emekli oluncaya kadar bu görevi sürdürdü.

Diyarbakır folkloru üzerine ilk çalışmaları yapan araştırmacı olarak tanındı. Makalelerinin bir bölümü Türk Folklor Araştırmaları dergisi ile Diyarbekir gazetesinde yer aldı. Derlemelerini Diyarbekir Halkıyatından Mani Maya Horyat ve Atasözleri adıyla yayımladı (1937).

HAKKINDA: Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 3, 1997, s. 19-20), İhsan Işık / Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas. 2009) - Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör