Durmuş Ali Kayapınar

Tefsir Profesörü, İlahiyatçı

Doğum
15 Ekim, 1937
Ölüm
02 Mayıs, 2011
Eğitim
İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü
Burç

İlahiyatçı, tefsir profesörü (D. 15 Ekim 1937, Gücer köyü / Konya – Ö. 2 Mayıs 2011, Konya). İlkokulu köyünde, İmam-Hatip Okulu orta ve lise kısmını Konya’da okudu. 1960 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’ne girdi. 1964’de mezun olarak Adana İmam-Hatip Lisesi’ne atandı. Burada Meslek Dersleri Öğretmenliği, Müdür Yardımcılığı ve Başyardımcılığı görevlerinde bulundu. 1967 yılında Bağdat’a gitti. Bir yıl Külliyetü’l-Lügat’ın son sınıfına devam etti ve buradan mezun oldu. İkinci yıl Kısmü’l-Macistir sınavını kazanarak bir yıl İslam tarihi konusunda master yaptı. İki yıllık süresi dolduğu için masterını tamamlamadan ülkesine döndü. Döndükten sonra askerliğini yaptı. 1970’te askerliğini Yd. Üstğm. olarak tamamladı. Dönüşte Karaman İmam-Hatip Lisesi’ne meslek dersleri öğretmeni olarak atandı. Burada bir buçuk yıl öğretmenlik yaptıktan sonra 1973 şubatında Din Eğitimi Genel Müdürlüğü’nce Konya Yüksek İslam Enstitüsü’ne Arap Dili ve Edebiyatı Öğretim Görevlisi olarak atandı. Enstitü fakülteye dönüşünce de Tefsir Bilim Dalı’nda 17.10.1986’da Doktora, 11.10.1989’da Doçentlik ve 21.5.1997’de Profesörlük payelerini aldı.  15.10.2004 yılında yaş haddinden emekli oldu. 02.05.2011 tarihinden Konya’da vefat etti.

Telif ve çeviri eserleri dışında, çeşitli dergilerde; İ’râbü’l-Kur’ân’a Giriş, İ’râbü’l-Kur’ânlarla Me’âni’l-Kur’ânlar Arasında Bir Mukâyese, İ’râbü’l-Kur’ân Literatürü, Me’âni’l-Kur’ân Literatürü, Zeccâc’a Nisbet Edilen İ’râbü’l-Kur’ân, İbnü Atıyye, Tefsîri ve Özellikleri, Mekkî b. Ebî Tâlib-Asrı-Hayatı ve Eserleri gibi başlıklarda çok sayıda makalesi yayımlanmıştır.

ESERLERİ

TELİF: Saldırılar Karşısında Ebedî Mu’cize Kur’an-ı Kerîm - I Tefsir Problemleri, Saldırılar Karşısında Ebedî Mu’cize Kur’an-ı Kerîm – II Tefsir Usûl ve Târihi, Kur’an Semantiği, Cum’a Risâlesi (Zuhru Âhir Meselesi).

TERCÜME: Saldırılar Karşısında Gerçek İslâm (Muhammedü’l-Arabî et-Tebânî’den),

İslâm Dînini Tehdîd Eden En Korkunç Fitne Mezhepsizlik (M. Saîd Ramazan el-Bûtî’den), İslâmda Eğitim Metodu (Muhammed Kutub’dan), İslâmda Mal ve İdare (Abdülkadir Ûdeh’ten), Üstâd Mevdûdî (Muhammed el-Bennûrî’den).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

 

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör