Turhan Taşan

Müzisyen, Yazar

Doğum
13 Ağustos, 1948
Eğitim
İstanbul Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme/Muhasebe Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Ahmet Turhan Taşan

Besteci, yazar. 13 Ağustos 1948, Samsun doğumlu. Tam adı Ahmet Turhan Taşan’dır. Babası Ziraat Yüksek Mühendisi Recai Taşan, annesi Leman Hanım’dır. Merzifonlu Şair Eyüp Sabri Efendi amcası, şair ve yazar Berin Taşan amcasının oğludur. Samsun Sakarya İlkokulu, 19 Mayıs Lisesi, İstanbul Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldu. Ardından yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme/Muhasebe Bölümü’nde tamamladı.

Çalışma hayatına Türkiye İş Bankası AŞ İstanbul Yenicami Şubesi'nde "Kambiyo-İthalât" memuru olarak başladı. Daha sonra bazı Şirketlerin "Dış Ticaret" Servislerinde; Şef Yardımcısı, Şef, Müdür Yardımcısı, Müdür ve Koordinatör olarak görev yaptı. 1995 yılında "Sanatçı Borçlanması Kanunu" kapsamında kendi isteği ile emekli oldu. 1989-91 ve 1995-2010 yılları arasında MESAM'da (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi olarak bulundu. 1993-95 yılları arasında ise MESAM Denetleme Kurulu Başkanlığı yaptı. Ayrıca Eyüp Musiki Vakfı Mütevelli Heyet Üyeliği yaptı.

Taşan, müziğe ilkokulda mandolin çalarak başladı. Sonrasında ud, kanun ve gitar çalmayı öğrendi. 18 yaşında iken yaptığı ilk bestesi 1966 yılında plağa okundu. 1988-90 yılları arasında haftalık çıkan Müzik Magazin dergisinde birçok bestecinin biyografi, fotoğraf ve birer eserinin notasının yer aldığı Her Hafta Bir Besteci sayfasını hazırladı. 1991-96 yılları arasında da aylık çıkan Ana dergisinde Yaşayan Bestecilerimiz sayfasını hazırladı. Besteci kimliği ile çeşitli radyo ve televizyon programlarına konuşmacı olarak katıldı. 1984-98 yılları arasında pek çok bestesi Milliyet gazetesinin düzenlediği Yılın En Sevilen 10 Şarkısı anketlerinde ödüllendirildi. 1987 ylında Aynı Çatı Altında bestesi ile Hürriyet gazetesinin Altın Kelebek ödülünü kazandı. Oldu mu Ya isimli şarkıs ile de 1995-99 yıllarında iki defa ödül kazandı. 1990 ve 2004 yıllarında beste yarışmalarında mansiyon aldı. Semiha Hanım ile evli olan Taşan’ın İpek ve Sinan isimli iki çocuğu ve Mustafa isimli bir torunu vardır. Taşan ayrıca 100’ün üzerinde maket uçağın bulunduğu bir koleksiyona sahiptir.

ESERLERİ:

BAŞLICA BESTELERİ: Aramızda dağlar var, aşılır mı bilemem? (Makam: Hüseynî, Usul: Aksak, Söz: Turhan Taşan), Aşk yarası dediğin kolay geçmiyor öyle. (Makam: Kürdî, Usul: Sofyan, Söz: A. Aşkın Tuna), Aynı çatı altında aşkımız bir yalanmış. (Makam: Hicaz, Usul: Nim Sofyan, Söz: Turhan Taşan), Bahar geldi güzelim, gülleri dermek gerek. (Makam: Rast, Usul: Sofyan, Söz: Civan Argönül), Ben seni yürekten sevdim bir tanem. (Makam: Rast, Usul: Nim Sofyan, Söz: Vural Şahin), Ben seninle bütünüm, sensiz yapamıyorum. (Makam: Düyek, Usul: Nihâvent, Söz: Turhan Taşan), Biraz ümit ver de, istersen gelme. (Makam: Uşşak, Usul: Düyek, Söz: Sadık Atay), Bugün sana bir müjdem var. (Makam: Düyek, Usul: Nihâvent, Söz: A. Aşkın Tuna). Dünyayı dolaşsam, bir bir arasam. (Makam: Rast, Usul: Düyek, Söz: Halit Çelikoğlu).

KİTAP: Kadın Besteciler (2000), Türk Müziğinde Eczacı Sanatçılar (2001), Türk Müziğinde Samsunlu Sanatçılar (2007), Amasya'da Musiki ve Türk Müziğinde Amasyalı Sanatçılar (Amasya'da Musiki bölümü Dr. Hüsamettin Olgun tar., 2009), Türk Müziğinde Doktor ve Eczacı Sanatçılar (2011).  

HAKKINDA: Fotomagazin Dergisi (s. 56, 20 Nisan 1966), Arzu Tanrıverdi / Turhan Taşan Hayatı ve Eserleri (Lisans tezi, T.C. Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü, 1996), Gülhan Bilgin / Turhan Taşan’ın Hayatı (Lisans tezi, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü TSM Ana Sanat Dalı, 2002), M. Murat Teker / Turhan Taşan Hayatı, Eserleri (Lisans Tezi Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müziği Bölümü, 2007).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör