Enes Kanter

Milli Basketbolcu

Doğum
20 Mayıs, 1992
Eğitim
Samanyolu Kolej
Burç
Diğer İsimler
Enes Gülen

Milli basketbolcu. 20 Mayıs 1992 yılında İsviçre'nin Zürih kentinde doğdu. Doku bilimi alanında öğretim görevlisi olan babasının işleri nedeniyle ailesi, Enes küçük yaşta iken Van’a yerleşti. Basketbolunu Van’da geliştiren Enes, daha sonrasında Samanyolu Koleji’ne geçti. 2003 yılında gerçekleşen Türkiye Şampiyonası’nda Ülkerspor’un dikkatini çekti. Ülkerspor, Enes Kanter’i transfer etmek için Samanyolu Koleji’ne 7 bin dolar, bir miktar forma ve top yolladı. Enes, Ülkerspor ile Fenerbahçe’nin birleşmesinin ardından Fenerbahçe Ülker’in altyapısına katıldı.

2008-2009 sezonunda Fenerbahçe Ülker’in A takımına çıkma başarısı gösteren Enes Kanter, ilk resmi maçına 16 Ekim 2008 tarihinde çıktı. 4’ü Euroleague ve 5’i Türkiye Ligi olmak üzere toplam 9 resmi maçta oynadı. 2010 yılında Nike Hoop Summit maçında Dünya takımında forma giydi. 34 sayı ve 13 ribaundluk olağanüstü performansıyla kendi jenerasyonun en potansiyelli oyuncularından biri olduğunu kanıtladı.

Enes Kanter bu performansıyla, Nike Hoop Summit maçında en yüksek sayıyı üreten Avrupa’lı oyuncu olma başarısını Dirk Nowitzki’nin elinden aldı. Kasım 2009’da UCLA, USC, Indiana ve UNLV gibi üniversitelerin arasından Washington Üniversitesi’ni seçtiğini sözlü olarak taahhüt etmesine rağmen bir süre sonra diğer üniversite programları hakkında yeterince bilgiye sahip olmadığını söyleyerek bu sözünden vazgeçti.

14 Nisan 2010 tarihinde en önemli kolej basketbol programlarından birine sahip olan Kentucky Üniversitesi’nin teklifini kabul eder. Fenerbahçe Ülker Enes Kanter’in Kentucky’de oynayabilmesi için 33 bin dolarlık transfer ücreti istedi. Oynamasına izin verilmeyen Enes, çalışmalarını Chicago şehrinde sürdürüp 2011 NBA Draftı’na bu şehirde hazırlandı. Sonraki iki sezon boyunca istikrarlı bir şekilde hem süresini hem de istatistiklerini geliştirdi. 2013-2014 sezonunu 12.3 sayı ve 7.5 ribaund ortalamalarıyla tamamladı. 2014-2015 sezonunun ortasında Utah Jazz’e takas olmak istediğini iletti ve 19 Şubat 2015 tarihinde 4 takımlı bir takas ile Oklahoma City Thunder’a geçer. Sezon sonu kontratının sona ermesiyle serbest kaldı. 9 Temmuz 2015 tarihinde Portland Trail Blazers Enes Kanter’e 4 yıl boyunca 70 milyon dolarlık bir kontrat teklif etti. Kontrat teklifini karşılama hakkı bulunan Oklahoma, bu hakkını kullandı ve Enes takımda kaldı.

FETÖ'ye bağılığı ortaya çıkan Enes Kanter, ailesi evlatlıktan reddettikten son Fethullah Gülen'in soyismini alarak Enes Gülen oldu.

KAYNAK: Enes Kanter soyadını Gülen yaptı (cumhuriyet.com.tr, 08.08.2016), Soyismini değiştiren Enes Kanter kimdir? haber7.com, 17.08.2016).

BEŞİKTAŞ TRAMVAYI

ÇİLE

DAĞ BAŞINDA

Beni bir dağ başında böyle yapayalnız kodular,

Rüzgârlara, kuşlara, bulutlara yakın,

senin etinden, tırnağından ayrı,

senin kokundan uzak.

 

Benim güzelim,

benim ceylân bakışlım,

benim kafamın ateşi,

yüreğimdeki.

Mümkün mü şu anda rüzgâr olmak, kuş olmak,

şu anda üç dört portakal almak, getirmek sana,

sana tuzlu badem,

kabakçekirdeği.

 

Şu anda hiçbir şey mümkün değil.

Şu anda her şeyden ayrı, her şeyden uzağım ben.

Şu anda sadece yalnızlık ve kahır.

 

Hayır, güzelim,

hayır, ceylan bakışlım,

hayır, kafamın ateşi, hayır,

hayır, yüreğimdeki.

Şu anda mümkün ve güzel olan tek bir şey vardır:

Yanarak sevmek seni.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör