Mazlum Kenan Köstekçi

Şair

Doğum
26 Eylül, 1910
Ölüm
13 Haziran, 1936
Eğitim
Gazi Muallim Mektebi
Burç

Şair (D. 26 Eylül 1910, Çorum - Ö. 13 Haziran 1936, Çorum).  Soyadı Köstekçioğludur, ancak, şiir kitabı Köstekçi soyadıyla yayımlanmıştır. Eski harflerle doğum tarihini taşıyan Ömer Mazlum adını da “Mazlum Kenan olarak değiştirmiş ve şiirlerinde bu adı kullanmıştır. Çorum’un eski ailelerinden biri olan Köstekçioğulları’ndan; dönemin Çorum Milletvekili Süleyman Köstekçioğlu’nun oğludur. 1923 yılında ilköğrenimini tamamladıktan sonra Mıntaka Ziraat Ameliyat Mektebine girdi. 1927’de Ankara’da köy muallimliği kursunu bitirerek Çorum’un Doğla ve Karapınar Muhaciri köylerinde (1928-29) öğretmenlik yaptı. 1930’da başladığı Sivas Muallim Mektebinde yakalandığı verem hastalığının tedavisi için bir süre İstanbul’a götürülerek prevanturyumda kaldı. 1931’de Ankara Gazi Muallim Mektebine naklolundu. Fakat hastalık devam ettiğinden tekrar Prevantoryoma gönderildi. Bu tedaviler esnasında İstanbul’da sınava girerek Gazi Muallim Mektebinden mezun oldu. 1932-1933 ders yılında İstanbul’da 14. İlkmektep öğretmenliğine atandı. 1933 yılında hastalığı çoğaldı ve yeniden hastaneye yattı. En sonunda hastalık yüzünden öğretmenlikten çekilmek zorunda kaldı 1936 yılı nisanına kadar (Prevantoryom, Sanatoryom, Haydarpaşa, Cerrahpaşa) hastanelerinde sürekli tedaviler gördü ve hattâ 1935’te (Cerrahpaşa) hastahanesinde «Nissen» tarafndan ameliyat edildi. İyileşir gibi olunca memleketi Çorum’a gitti. Ancak birdenbire nükseden hastalığından kurtulamayarak, yirmi altı yaşında iken Çorum Memleket Hastanesinde öldü.

Duyarlı bir kişiliğe sahip olan Mazlum Kenan, şiirlerini tedavi gördüğü hastanelerde (Heybeliada, Burgazadası sanatoryumları ve Cerrahpaşa Hastanesinde) yazdı. şiirlerinden bazılarını sağlığında Varlık dergisinde ve diğer bazı edebiyat dergilerinde yayımlamış; ölümünden altı yıl sonra Yedi Gün dergisinde yayımlandığında genç şairlerin büyük ilgisini çekmişti. Dergilerde yer alan ve almayan şiirlerinin tümü 1947 yılında, babası tarafından yazılan “Başlangıç” başlıklı sunuşla  Zakkum Çiçekleri adlı bir kitapta toplandı. Abdullah Rıza Ergüven’e göre, “En lirik şairlerimizden belki de ilki Mazlum Kenan’dır.”

HAKKINDA: Yedigün Şairleri Antolojisi 1937-1947 (s. 58-59, 1947), Abdullah Ercan / XIV. Yüzyıldan Günümüze Çorumlu Şairler (1999), TDE Ansiklopedisi (c. 5), TBE Ansiklopedisi (2001).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör