Mehmet Masum Süer

Fotoğraf Sanatçısı, Gazeteci

Doğum
Eğitim
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Fotoğraf sanatçısı, gazeteci. 1957 yılında Mardin’in Savur ilçesine bağlı Avîna (Sürgücü) köyünde doğdu. İlkokulu aynı kentin Ömerli ve Kızıltepe ilçelerinde okudu. Lise eğitimini Kayseri’nin Sarış ve Erzurum’un Şenkaya ilçelerinde tamamladı. 1980’de Diyarbakır Eğitim Enstitüsü’nden mezun oldu. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans tamamladı. Otuz altı yıldan beri Diyarbakır’da yaşamaktadır.

Gazeteciliğe 1974 yılında, lise öğrencisiyken, Ankara’da yayınlanan “Başkent” adlı bir dergide yazılar yazarak başladı. Aynı yıllarda “Sanat ve İnsan” adlı dergide ilk fotoğraf denemeleri yayımlandı. 1976 yılından sonra, Tercüman, Günaydın, Milliyet, Ekspres (Adana), Milliyet, Siyah-Beyaz, Akdeniz Haber Ajansı, Türk Haberler Ajansı, Ortadoğu Haber Ajansı ve Ulusal Basın Ajansı gibi gazete ve ajanslarda, muhabir, fotoğrafçı, yazar, redaktör ve temsilci olarak görev aldı. 1982 yılında bir süre “Olay” adlı haftalık bir gazete ve daha sonra da dergisini yayımladı. Ancak günün siyasi koşulları yüzünden bu yayınlara son vermek zorunda kaldı.

1993 yılında muhabirliği bıraktı. Bu yıllardan sonra dil, tarih ve kültürel konularda araştırmalara yoğunlaştı. Bu konularda bazı dizi yazı ve araştırmaları Ülkede Gündem, Demokrasi, Yeni Yüzyıl ve Siyah-Beyaz gibi gazetelerde yayınlandı. 1996 yılında internet ortamında Hasankeyf’i tanıtan ilk web sitesini kurdu. Ayrıca Kürt sanatçı ve politikacılarının portrelerini ve kültürel-sanatsal etkinlikleri fotoğraflayarak belgeleme gibi çalışmaları vardır.

Genellikle tarihi ve kültürel değerlerin fotoğraflarını çeken Süer’in fotoğrafları, bölge kentlerini tanıtan kitap, turizm rehberi ve broşürleri ile kartpostal gibi ürünlerde yer aldı. İstanbul’da 2011 ve 2012 yılında, İzmir’de 2012 yılında düzenlenen Uluslararası Turizm Fuarlarında, Diyarbakır kentinin tanıtımı, Süer’in fotoğraflarıyla yapıldı. 3 fotoğrafı, 2010 yılının ocak ve ekim aylarında, ABD fotoğraf dergilerinden Light and Composition dergisinde yer aldı ve “Günün Fotoğrafı” olarak seçildi.

Fotoğraf çalışmaları Diyarbakır, Mardin, Hasankeyf ve Urfa gibi merkezlerde yoğunlaşan Süer, 2011 yılının Eylül ayında, Diyarbakır’da “Tevlîhev (Karışık)” adıyla kişisel bir sergi açtı. Batman ve Urfa’da da karma sergilere katıldı. Fotoğraflarla tanıtım faaliyetlerinden dolayı, 2009 yılında, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2010 yılında Batman Turizm Derneği tarafından plaketle ödüllendirildi.

Diyarbakırlı fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, 1 Kasım 2016'da uluslararası fotoğrafçılık dergisi Light and Composition tarafından "Ayın Fotoğrafçısı" ilan edildi. Süer: "(Kayıp Yakınları) Fotoğrafımla onların istek ve duygularına tercüman olup onları dünya kamuoyuna ulaştırdığım için mutluyum. Amacım,ülkemin güzelliklerini dünyaya tanıtmak" dedi.

KAYNAKÇA: Şeyhmus Diken /  "Süer, M. Masum" (İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi, 2013) - Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014),  Fotoğraf sanatçısı Süer'e büyük onur (cumhuriyet.com.tr, 1 Kasım 2016).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör