Filiz Naldöven

Şair

Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü

Şair. 1953, Limasol / Kıbrıs doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini doğduğu kentte tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden mezun oldu. 1977’den itibaren Lapta Yavuzlar Lisesinde felsefe öğretmenliği yaptı.  

Şiirleri; Varlık, Türk Bankası Kültür-Sanat, Yasemin gibi dergilerle çeşitli gazetelerde yayımlandı. Şiirinde felsefe ve şiiri imgesel olarak örtüştürmekle birlikte, yerel renklerden de yararlandı. 

“Kadın duyarlılığı Filiz Naldöven’in şiirlerinde de kendi sesini aramaktır. Sert sesli harflerin sert sesli militarizmin her dokusuna sindiği bir toplumda, ‘ben hiçbir rengi siyahsız düşünemem’ diyen savaşın ahı tutmuş birinin -hele de kadınsa- sözcüğün bütün anlamlarında kimlik çiçeğini araması ve bulması, bir şarkının nardan buluta evrimleşmesidir belki de kimlik denen şey. Kimlik yerine ‘şarkısı yarım’ sesini gösterir zaptiyelere.” (Sezai Sarıoğlu)

ESERLERİ:

ŞİİR: Başlayarak Mermerin Yarasından (1975), Sevgiden Doğma (1987), Kon...Gü... (1993), Öl Beni (1994), Mağma Mavera (ilk 4 kitap bir arada, çeviri şiirler ekli, 1994), Aşk Beni Yıka (1998).

ARAŞTIRMA: Edebiyatta Kıbrıslı Türk Kimliği (Niyazi Kızılyürek ile, 1988).

KAYNAK: Zübeyir Yılmaz – Ramazan Okumuş / Kıbrıs Türk Şiiri (1992), Sezai Sarıoğlu / Ada Sahillerinde Kendini Bekleyen Şiirler (Sombahar, sayı: 35, Mayıs-Haziran 1996), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör