Mehmet Hasgüler

Araştırmacı, Yazar

Doğum
29 Mayıs, 1965
Eğitim
Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi
Burç

Araştırmacı-yazar. 29 Mayıs 1965, Kıbrıs doğumlu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi (1988) mezunu. Aynı bölümde yüksek lisans (1991) ve Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde doktora (1998) yaptı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde yardımcı doçent oldu. Makalelerini Tarih ve Toplum, İktisat Dergisi, Türkiye Günlüğü, Birikim dergilerinde yayımladı.

“Dışardakiler içerdekilerin kaderini tayin etmeye devam ederken, içerden yükselen anlamlı bir ses olarak elimizdeki çalışma hem söyledikleri, hem de nasıl söylediği açısından bir ilk olma özelliğini taşıyor. Seferis’in dizeleriyle başlayan giriş bölümü, dinamik öfkesi, eveleyip gevelemeyen açık sözlülüğüyle farklılığını hemen söylüyor zaten (…) M. Hasgüler, cilalanmış zeminin dibini kazırken, yüzeydeki pisliği ve dipteki ‘söylenmemiş’i yorumluyor. Enosis iflas ettiyse, Taksim’in karşısına ne koyacağımız yazarın ‘Tarih Yeniden Yazılmalıdır’ tezinin içinde saklı.. Dr. Fikret Başkaya’nın önsözde söylediği gibi ‘bu çalışma Kıbrıs’ın Resmi Olmayan Tarihi’ne bir giriş sayılmalıdır.’” (Faize Özdemirciler)

ESERLERİ:

Kıbrıs’ta Enosis ve Taksim’in İflası (1999), Ideology and State in Turkey (ortak kitap, 2001), Kıbrıs’ın Turuncusu (Ümit İnatçı, Bakır Çağlar, Muhittin Tolga Özsağlam ile, 2003), Coğrafyasına Teslim Olan Ada Kıbrıs (2004), Devletlerarası ve Hükümetler-Dışı Uluslararası Örgütler (2004), Kriz Üçgeninde Türkiye (Bülent Uludağ ile, 2004).

HAKKINDA: Hikmet Yaman / Kıbrıs: İki Bilinmeyenli Denklem (Virgül, Şubat 1999), Faize Özdemirciler / Mehmet Hasgüler’den “Kıbrıs’ta Enosis ve Taksim’in İflası” (Cumhuriyet Kitap, 13.5.1999), Arif Gülderen (Virgül, sayı: 62, Mayıs 2003).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör