Erdoğan Gürgen

Bürokrat, Yazar

Doğum
12 Nisan, 1935
Ölüm
10 Ağustos, 2015
Eğitim
Siyasal Bilgiler Fakültesi
Burç

Gazeteci, bürokrat, yazar (D. 12 Nisan 1935, İznik / Bursa - Ö. 10 Ağustos 2015, Ankara). 1962’de Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Mesleğe 1954 yılında Bursa Yeni And gazetesinde başladı. Gazeteciliğinin yanı sıra Mülkiye Mektebi’ni bitirdi ayrıca fark sınavı vererek Hukuk Fakültesi mezunu da oldu. Avukatlık stajını tamamlayan, bir hafta Çorum’un Bayat ilçesinde Kaymakamlık da yapan Erdoğan Gürgen, Yeni gün, Vatan ve Tercüman gazetelerinde çalıştı.

1972 yılında Başbakanlık Basın Merkezinin kuruluş çalışmalarını yürüten Erdoğan Gürgen, Doğan Kasaroğlu’nun Genel Müdürlüğü döneminde TRT de reorganizasyon şemasını hazırladı, Hüsamettin Çelebi’nin Genel Müdürlüğü döneminde de Anadolu Ajansında Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. TRT İnceleme ve Araştırma Kurulu üyeliği, Televizyon Denetim Müdürlüğü yapan Gürgen, Antalya Bölge Radyosu Koordinatörlüğü görevinden de emekli oldu. Ankara Gazeteciler Sendikası, Türkiye Basın İş Sendikası, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Gazeteciler Cemiyeti yönetim Kurulu üyelikleri de yapan Erdoğan Gürgen, Gazeteci Murat Gürgen’in babasıdır.

10 Ağustos 2015 günü, Ankara tedavi gördüğü Ulus Devlet Hastanesi'nde 80 yaşında vefat eden Anadolu Ajansı'nın eski Genel Müdür Yardımcısı Erdoğan Gürgen, Çankaya Hasan Tanık Camii’nde Pazar günü kılınan öğlen namazının ardından Mamak Ortaköy Mezarlığı’nda toprağa verildi. Erdoğan Gürgen’in cenazesine Gazeteciler Cemiyeti ve TRT’den birçok meslektaşı, sevenleri ve ailesi ve yakınları katıldı.

Erdoğan Gürgen'in Arayış / Bursa’da Edebiyat ve Fikir Hareketleri (1956) adlı bir eseri vardır.

KAYNAKÇA: Mücellidoğlu Ali Çankaya / Yeni Mülkiye Tarihi ve Mülkiyeliler (c. VII, 1970), Erdoğan Gürgen toprağa verildi (sabah.com.tr, 11.8.2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör