Atilla Koç

Kaymakam, Müsteşar, Bakan, Osmanlı Valisi, Devlet Adamı, Siyasetçi

Doğum
01 Mart, 1946
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Burç

Siyaset ve devlet adamı, kaymakam, vali, müsteşar, bakan. 1 Mart 1946’da Aydın’da doğdu. İlkokulu Aydın’da bitirdikten sonra orta öğrenimini İzmir Özel Türk Koleji'nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1969 yılında mezun olduktan sonra; Ulubey, Nusaybin ve Bayındır'da kaymakamlık, Siirt ve Giresun'da valilik, Konya'da Emniyet Müdürlüğü yaptı.

Bir dönem Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek'in Genel Sekreterliğini de üstlenen Koç, İçişleri Bakanlığı Müşavirliği ve Refahyol Hükümeti döneminde Başbakanlık Müsteşarlığı görevinde bulundu. 22. ve 23. Dönemlerde AK Parti listesinden Aydın milletvekili seçildi. 59. Hükümet döneminde, 21 Şubat 2005'te Erkan Mumcu'dan boşalan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na atandı. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Toplu mekânlarda da zuhur eden uyuklama problemi ile basının özel dikkatini çeken Atilla Koç'un sonradan ABD'de yaşayan bir Türk doktorun uyarması ile polisomnografi çektirmesi sonucunda uyuklamaların tıkanmaya bağlı uyku apnesi hastalığından kaynaklandığı ortaya çıkmış olup, uygun tedaviyle uyuklamaları kesilmiştir. Kendisi de bunu NTV'de bir canlı yayın sırasında belirtmiştir.” (wikipedia)

KAYNAK: Ayşe Arman’ın Atilla Koç’la röportajı (Hürriyet 7 Mayıs 2006), İhsan Işık / On Ülkeden Gezi İzlenimleri (2014), Atilla Koç (tbmm.gov.tr, 18.7.2015).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör