Ömer Faruk Gergerlioğlu

Araştırmacı Yazar, Tıp Doktoru, Gazeteci

Doğum
02 Kasım, 1965
Eğitim
Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi
Burç

Tıp doktoru, Göğüs  Hastalıkları ve Tüberküloz uzmanı, gazeteci yazar, STK yöneticisi, MAZLUMDER başkanlarından. 2 Kasım 1965 tarihinde  Isparta’nın  Karaağaç ilçesinde doğdu. Aslen Şanlıurfalıdır. İlk ve orta öğrenimimi Bursa’da tamamladı. Bursa İmam Hatip Lisesini bitirdikten sonra 1990 yılında Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Iğdır Tecirli Sağlık Ocağı, Bursa Orhaneli Devlet Hastanesinde çalıştı. 1995 yılında TUS sınavını kazanarak uzmanlık eğitimine  başladı. 2000 yılında Süreyyapaşa Göğüs Hastanesindeki görevini bitirerek Göğüs  Hastalıkları ve Tüberküloz uzmanı oldu. 2000 yılından beri İzmit  SEKA Devlet Hastanesinde Uzman  Dr. olarak çalışmaktadır. Göğüs hastalıkları ile ilgili birçok çalışmaya ve toplantıya  katılmıştır.

Dr. Gergerlioğlu, 2003 yılında  MAZLUMDER Kocaeli Şube Başkanlığını üstlendi. Derneğin yerel bir şubesi olarak; yaşam hakkı, düşünce özgürlüğü, kadın  hakları, işçi hakları  ile ilgili birçok imza kampanyası ve bilimsel raporlama çalışması yaparak Meclis’teki  ilgili   komisyonlara  iletti.

"Başörtüsüne Özgürlük" temalı haftalık basın açıklamalarının başlatıcısı ve yıllarca devam ettireni oldu. 2007 yılına kadar Kocaeli Şube Başkanlığı görevini yürüttükten sonra  MAZLUMDER Genel  Başkanlığı görevine Genel Kurulun oybirliği kararı ile getirildi. Bu görevde iken, antidemokratik birçok yasa ve uygulamaya karşı sivil tepki, hukuki girişim ve  açıklamalarda  bulundu. Darbeci askerlerin yargılanması ile ilgili yasa değişikliği teklifleri hazırlayarak ilgili birimlere sundu. Hukuki birçok girişimle demokrasiyi engellemeye çalışan kişi ve kuruluşlara karşı suç duyuruları ile hukuki mücadele sürecini başlattı ve takibini yaptı. Çeşitli medya kuruluşlarına bir kurum  temsilcisi olarak açıklamalar yaptı. Dünya ve Türkiye insan hakları raporları hazırlayan bir ekibin başında bulunarak, hazırladıkları raporlarla ilgili yurtiçi ve yabancı büyükelçilik yetkilileri ile görüşmeler yaptı. Yurt içi ve yurt dışında insan hakları konulu  birçok etkinlik, konferans, panel ve sempozyumlara  katıldı. İnsan hakları alanında imza kampanyaları başlatılmasına önayak oldu. “Türkiye’de dini ve etnik ayrımcılık” konulu bir  saha çalışmasının başkanlığını yaptı. 2009 yılında yapılan kongrede genel başkanlık görevinde kalması yönündeki ısrara rağmen, kendi isteğiyle Genel Başkanlık görevinden  ayrıldı.

Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu'na 21 Haziran 2013'te FETA Girişimi ve Sakarya Gönüllü Eğitimciler Derneği 9. FETA ödülleri kapsamında "Yılın Aydını" ödülü verildi.

Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, 2013'te farklı sivil toplum örgütlerinin katılımıyla oluşan Kocaeli Barış Platformunun sözcüsüdür. Uzun yıllardan beri dünya ve Türkiye siyasetini yakından takip ediyor. 2007 yılından beri çeşitli yerel gazetelerde ve internet sitelerinde Türkiye ve  Dünya siyasetine dair haftalık köşe yazıları yayımlanıyor.

Daha önce yayınladığı bir mesaj yüzünden açığa alınan Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu Ocak 2017'de görevinden ihraç edildi.

Dr. Gergerlioğlu, halen okul öncesi eğitim veren bir  kurumun kurucusu olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Akıl Oyunları Akademisi isimli, çocuklarda düşünme becerilerini  çeşitli zeka fonksiyonları üzerinden geliştiren bir  eğitim sisteminin Kocaeli temsilcisidir.  Orta derecede İngilizce ve az derecede Arapça biliyor. Evli ve biri kız, ikisi erkek 3 çocuk babasıdır. 

KAYNAKÇA: Ömer Faruk Gergerlioğlu / Niye Milliyetçiliğe Karşıyım? (omerfarukgergerlioglu.com, 08.08.2015), Ömer Faruk Gergerlioğlu açığa alındı (yeniasya.com.tr, 13 Ekim 2016), Doktor Ömer Faruk Gergerlioğlu da KHK ile ihraç edildi (t24.com.tr, 7 Ocak 2017), Özgeçmişim - Ömer Faruk gergerlioğlu (omerfarukgergerlioglu.com, 12.06.2017).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör