Tekin Arıburun

Hava Kuvvetleri Komutanı, Orgeneral, Senatör, Asker, Siyasetçi

Ölüm
13 Ağustos, 1993
-
Eğitim
Harp Okulu,Hava Okulu

Asker, Orgeneral, Hava Kuvvetleri Komutanlarından, Siyaset Adamı, Senatör, Senato Başkanı (D. 1905, İştip / Yugoslavya – Ö. 13 Ağustos 1993).  Çanakkale Savaşı’nda 57.Alay Komutanı ikrn şehit düşen Yarbay Hüseyin Avni Bey ile Fatma Zehra Hanım’ın oğludur.

1925’te Harp Okulunu, 1927'de Hava Okulunu bitirerek uçuş subayı oldu, Hava Kuvvetleri Müfettişliği’nde ilk havacılık eğitimini aldı. Teğmen olarak 1. Uçak Bölüğü emrine verildi. Havacılık kursunu tamamlayarak uçuculuk brövesi aldı ve 1 Ocak 1929’da üsteğmen oldu.

15 Haziran 1929 - 3 Mayıs 1930 tarihleri arasında İngiltere’ye gönderildi ve İngiliz Hava Kuvvetlerinde öğrenim gördü. Hava Harp Akademisine girdi ve daha sonra kurmay subay adayı olarak Eskişehir 2. Hava Bölüğü ile Genelkurmay İstihbarat Şubesinde kıta ve kurmay stajını tamamladı. Sırasıyla Berlin Hava Ataşeliğinde, İzmir Hava Bombardıman Alayı 53. Bölük Komutanlığında ve 30 Ağustos 1940’da binbaşılığa yükseltilerek Genelkurmay Başkanlığı Hava Eğitim Şubesinde görevlendirildi. 29 Ağustos 1941’de Washington Hava Ataşesi oldu. Ağustos 1944’te yarbaylığa yükseltildi. 21 Mayıs 1945’te San Fransisko’da toplanan Birleşmiş Milletler Konferansına danışman olarak katıldı. Hava Harp Akademisi Öğretmen Yardımcısı görevini sürdürürken 1946’da albaylığa yükseltildi ve aynı yıl ikinci kez Washington Hava Ataşeliğine getirildi.

1954’te Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı, 1955’te korgeneral oldu. 1 Nisan 1958’de Paris NATO Koleji Komutanı, 15 Mayıs 1959’da Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atandı. 1959’da orgeneralliğe yükseltildi, 6 Eylül 1960’da ise emekliye ayrıldı.

Cumhuriyet Senatosu İstanbul üyeliğine, 7 Haziran 1964’teki üçte bir yenileme seçiminde Adalet Partisi adayı olarak seçildi. 14 Ekim 1973 tarihinde yapılan üçte bir yenileme seçiminde yeniden seçilmesi nedeniyle üyeliği, 14 Ekim 1979’a kadar devam etti. Dışişleri, Turizm ve Tanıtma ile Millî Savunma Komisyonları üyeliğinde bulundu.

Cumhuriyet Senato Başkanlığına 19 Kasım 1970’te seçildi ve 16 Haziran 1977’ye kadar bu görevde kaldı. Cumhurbaşkanı A. Cevdet Sunay’ın görev süresinin bitiminde 29 Mart-6 Nisan 1973 tarihleri arasında; Cumhurbaşkanı Fahri S. Korutürk’ün 1973 - 1976 dönemindeki yurt dışı resmi ziyaretleri sırasında Cumhurbaşkanı Vekili olarak görev yaptı. 14 Ekim 1979 tarihinde yapılan üçte bir yenileme seçiminde üyeliği sona erdi.

İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca bilen, evli ve iki çocuk babası olan Mehmet Tekin Arıburun, 12 Ağustos 1993’te vefat etmiş, Cebeci Askerî Şehitliğinde toprağa verilmiştir.

KAYNAKÇA: Türkiye Cumhuriyeti Parlamenterler Ansiklopedisi  / 23 Nisan 1920 - 6 Kasım 1983 (tsz, s.12), Türkiye Ansiklopedisi 3 (1974), Milliyet Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi (2. cilt, 1993), TBMM Albümü 4. Cilt 1960-1983 (2010).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör