Z. Fuat Toprak

İnşaat Mühendisi, Akademisyen

Doğum
08 Ekim, 1967
Eğitim
Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Zeynel Fuat Toprak

Akademisyen, inşaat mühendisi. 8 Ekim 1967 tarihinde Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Akbaş (Sergewra) köyünde (nüfusta Hızırilyas) doğdu. Tam adı Zeynel Fuat Toprak'tır. İlk öğrenimine Hızırilyas Köyü İlkokulunda başladı ve tüm yılları birincilikle tamamladı. Ortaokulu Diyarbakır Ali Emiri Ortaokulunda vakıflar yurdunda kalarak, liseyi ise Gaziantep Lisesinde devlet parasız yatılı olarak tamamladı. Üniversite öğrenimini, Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde tamamladıktan sonra kısa bir süreliğine özel sektörde şantiye şefi olarak çalıştı. Daha sonra okuduğu bölümde asistan (araştırma görevlisi) oldu. Yüksek lisansını Fırat Üniversitesinde 1994 yılında tamamladıktan sonra askerlik süresi de dâhil 6 yıl akademik çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı. 1998-1999 öğretim yılında İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde İngilizce hazırlık okudu. 1999-2000 öğretim yılında doktora çalışmalarına başladı ve 2004 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinde doktorasını tamamladı. Doktorasının ardında, Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde önce araştırma görevlisi, sonra yardımcı doçent, daha sonra doçent olarak görev yaptı. Dört yıl süre ile bölüm başkan yardımcılığı görevinde bulundu.

2001-2013 yılları arasında, kendi alanında 70’in üstünde akademik çalışma yaptı. Genel olarak hidrolik, akışkanlar mekaniği, su kaynakları, küresel iklim değişikliği, bulanık mantık ve istatistik alanında yaptığı bu çalışmalardan dört tanesi top 25 (en iyi 25 makale)  listelerinde birinci, dördüncü, altıncı ve sekizinci sırada yer aldı. 50’nin üzerinde yurt içinde veya yurtdışında ulusal veya uluslararası bilimsel toplantıya konuşmacı olarak katıldı. Çeşitli kurum ve kuruluşların daveti üzerine onlarca konferans/seminer verdi. Uluslararası literatüre kendi adı ile anılan iki yöntem ve bir kavram (konsept) kazandırdı. 30’u aşkın uluslararası dergiye hakemlik, beş dergiye de editör veya editör yardımcılığı yaptı. TÜBİTAK tarafından desteklenen birçok projeye hakemliği (panelistlik) ve proje danışmanlığı yaptı. Ulusal düzeyde bir sempozyumun yürütme kurulu başkanlığını yaptı, onlarca bilimsel toplantının bilim ve düzenleme kurullarında yer aldı. Yine bu süre içerisinde davetli konuşmacı, panelistlik, panel yöneticiliği, oturum başkanlığı, bilim ve düzenleme kurulu üyeliği ve hakemlik gibi çeşitli akademik faaliyetlerde bulundu. 5. Dünya Su Forumunda ulusal düzeyde alt başlık sorumluluğu görevinde bulundu.

İnşaat Mühendisleri Odası (TMMOB), Şarkiyat Araştırmaları Derneği, İTÜ Bulanık Mantık ve Teknolojisi Kulübü (BUMAT), DÜ Doğal Afetler Araştırma ve Uygulama Merkezi, Türkiye Bulanık Sistemler Derneği (BUSİDE), Amerika İnşaat Mühendisleri Odası (ASCE) gibi meslek kuruluşlarına üye oldu. Bunlardan üç tanesinin kurucular kurulunda bulundu, bir tanesinin de bir dönem başkanlığını yürüttü (BUMAT).

Dicle Üniversitesi 2008 ve 2010 yılları Akademik Performans Ödülü alan Doç. Dr. Z. Fuat Toprak; halen Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Anabilim dalında öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir. Evli ve dört çocuk babasıdır. Türkçenin dışında Kürtçe ve İngilizce bilmektedir.

KAYNAK: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013) – Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör