Cüneyt Ayral

Yazar

Doğum
13 Şubat, 1954
Eğitim
Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Sevk ve İdare Yüksek Okulu
Burç

Yazar. 13 Şubat 1954, Şişli / İstanbul doğumlu. İstanbul’da, Şişli 19 Mayıs İlkokulunu bitirdi ve İstanbul Alman Lisesine girdi. Bir yıl sonra, babasının işi nedeniyle Ankara’ya taşındılar ve öğrenimini Ankara Atatürk Erkek Lisesinde sürdürdü. Bu okulun ardından Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Sevk ve İdare Yüksek Okuluna (TODAİE / SİYO) girdi. 1979’da lisans diplomasıyla mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde, Prof. Dr. Bozkurt Güvenç’ten özel öğrenci olarak sosyal-kültürel antropoloji dersleri aldı. T.C. Karayolları Genel Müdürlüğünde özel kalem müdürlüğü de yapan Ayral, bir yıl sonra görevinden alınarak Eğitim Müdürlüğüne işletme teknisyeni olarak atandı. Ayral burada ise, personeli eğitmek amacıyla daktilo kullanımı, bakımı, onarımı konularında kurslar açtı. Daktilo kullanımı ve bakımı konusunda da bir kitapçık yayımladı.

Ortaöğrenimi sırasında makaleleri yayımlanmaya başladı. Ayral, çalışma yaşamına henüz genç yaştayken, Ankara’da Universal Kitabevinde tezgâhtarlık, Vatan, Eba, Meba vb. gazete ve ajanslarda muhabirlik yaparak başladı. Ayrıca, Demokrat İzmir gazetesinde “Ankara’dan Merhaba”, Barış Gazetesi’nde “Virgül”, Yeni Ulus Gazetesi’nde “Bakış” köşelerini yazdı. TRT Türkiye’nin Sesi Radyosunda program yapımcılığı ve metin yazarlığı yaptı. Bu görevi sırasında Anadolu’nun çeşitli yörelerini dolaşarak programlar yapan Ayral, “Sıladan Selam”, “Anayurttan İstekleriniz” ve “Doktorunuz Diyor ki” gibi 1970’li yılların en çok mektup alan radyo programlarına imza attı. “Çok Sesli Türk Müziği”, “Türk Kadını” gibi programları da dinleyicilerden büyük ilgi gördü. Fotoğrafa da ilgi duyan Ayral, 1977 yılında, Sinan Çetin’in Başkanlığında kurulan Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneğinin (AFSAD) kurucu genel sekreteridir. 1979 yılında İngiltere’ye giden Ayral, 1980 yılında İngiliz Radyo Televizyon Kuruluşu BBC’nin Türkçe Radyo Yayınları Bölümünde, program yapımcılığı ve sunuculuk yaptı. 1981 yılında İstanbul’a yerleşti. Reklam ajanslarında metin yazarlığı ve yaratıcı grup üyeliği yaptı. Birçok televizyon reklamına da imza atan Ayral, bu reklam filmlerinde oyuncu olarak da görev aldı. 1988 yılında kendi şirketini kurarak, kadın iç giyimi ithalatına başladı. 1988’de Bin Tane Yayınları, Proklus Reklam Ajansı ile Konstantiniyye Haberleri Gazetesi’ni (Sonra adı Bizim Şehir Haberleri oldu) kurarak, Ayral Şirketler Grubunu oluşturdu. Ayral, gazetenin yayımına 1993’te, Şirketler Grubu olarak ticari etkinliklerine ise 1996’da son verdi. 1991 yılında TRT 1 için “Alır Götürür İstanbul” dizisini başlattı. 1992 ve 1993 yıllarında, Inter Star Televizyonundaki “Cümbürcuma” programı içinde, “İçimizdekiler” programını yaptı ve sundu. Sesimiz, Oluşum, Gösteri, Şiir-Lik (Berlin) vb. dergilerde şiir, deneme, yazı ve öyküleri yayımlanan Ayral, 1999’dan bu yana şiir ve yazılarıyla Pencere Dergisi’nde düzenli olarak yer alıyor. Car & Men, Yeni Yüzyıl, Hürriyet, Radikal vb. gazetelerde yazı, röportaj, haber ve makaleleri yayımlandı. Dünya Gazetesi Dış Haberler Servisinde, Nice (Fransa) temsilcisi olarak çalıştı. Oto Haber, Globus Ekonomi, Dünya Tekstil dergilerinde sürekli olarak yazıları yayımlanan Ayral, bazı yazılarını da  müstear adla yayımladı.

ESERLERİ:

Başkaldırma (Hakkı Göçeoğlu’nun fotoğraflarıyla birlikte, 1974), Şiir Mezarlıkları Gibi (1987), İstanbul Şarkılar Kitabı (1989), Lodos – Leandros – Lakhesis (1992), Birinci Nar Senfonisi “Opus Yedi” (Müzikle okunmuş metin, 1992 ), The Sütyen (1992). 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör