Osman Tevfik İnci

Amiral, Senatör, Asker, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
25 Eylül, 1986
-
Eğitim
Deniz Harp Okulu

Asker, Tuğamiral, Siyasetçi, 27 Mayıs 1960 sonrası Cumhuriyet Senatosu Zonguldak Üyesi (D. 1905, İstanbul - Ö. 25 Eylül 1986). Baba adı İsmail Ragıp,  anne adı  Münevver. Deniz Harp Okulu mezunu.

Mecidiye, Hamidiye Kruvazörü Subayı, Efrat Deposu Bölük Subayı, Yavuz Gemisi Bölük Subayı, Rasıt, Selanik ve Akın Gemileri Komutanı, Yavuz Gemisi 3., 2. ve 1. Topçu Subayı, Marmara Üssübahri Komutanlığı, İstanbul Komutanlığı Subayı, Millî Savunma Bakanlığı Deniz Teçhizat Şubesi 1. Kısım ve Deniz Fen ve Sanat Şubesi Torpido Kısım Amiri, Donanma Komutanlığı Silah Şubesi Müdürü ve Topçu Uzmanı, Donanma Komutanı, İkmal Şubesi Müdürü, Karadeniz Boğazı Deniz Komutanı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Ordonat Başkanı, Akdeniz Üs ve Ege Üs Komutanı, 1. Arama Tarama ve 1. Muhrip Filotilla Komodoru, Karadeniz Üs Komutanı olarak görev yaptı.

27 Mayıs 1960 askeri darbesinden sonra AP’den Cumhuriyet Senatosu Zonguldak Üyesi seçilerek, 15.10.1961 – 02.06.1968 arası TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Sonra CHP’ye iltihak etti. 25 Eylül 1986’da hayatını kaybetti. Evliydi.

KAYNAK: TBMM Albümü 4. Cilt 1960-1983 (2010).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör