Şahabettin Harput

Kamu Yöneticisi, Müsteşar, Vali, Bürokrat

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi

Kamu yöneticisi, bürokrat, müsteşar, vali, Bursa eski Valisi. 1949, Ereğli / Konya doğumlu.  1972 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. 1973 yılında Denizli Maiyet memurluğuna atandı. Daha sonra Seyitgazi, Bolvadin ve Emirdağ kaymakam vekillikleri, Saimbeyli, Altıntaş, Kığı, Gökçeada, Fatsa Kaymakamlıkları,  Hakkari, Bilecik, Kırıkkale, Şanlıurfa Valilikleri, Müsteşar Yardımcılığı ve Müsteşar Vekilliği, Bursa Orhangazi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı yaptı.

28 Ekim 2004 tarihinden itibaren İçişleri Bakanlığı müsteşarı olarak görev yapmaktayken, 30 Kasım 2007 tarihli Valiler kararnamesi ile Bursa Valisi oldu. Ağustos 2013 tarihli valiler kararnamesi ile merkez valiliğine atandı. 15 Temmuz Darbe girişimi sonrası FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınmış ve devamında tutuklandı.  Yargılandığı FETÖ/PDY davasında 6 Aralık 2018’de 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı

Bursa eski Valisi Şahabettin Harput ile bazı iş insanlarının da aralarında olduğu, 11’i tutuklu 60 sanığın yargılandığı FETÖ/PDY davasında karar çıktı.  Hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol kararı da verilen Harput’un, Ankara dışına çıkamayacağına hükmedildi.

KAYNAKÇA: Eski Vali Şahabettin Harput'un cezası belli oldu (hurriyet.com.tr, 06.12.2018).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör