Mustafa Tuna

İnşaat Yüksek Mühendisi, Kamu Yöneticisi, Belediye Başkanı, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi

İnşaat yüksek mühendisi, siyasetçi, kamu yöneticisi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, Ankara eski milletvekillerinden. 1957 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesinde doğdu. 1980 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesinden inşaat mühendisi olarak mezun oldu. 1982 yılında, İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden "yüksek mühendis" unvanı aldı. 1982-1983 yıllarında ABD’de eğitim gördü. Akademik gereklilikleri yerine getirerek, “Atıksu Arıtma Tesisleri Maliyet İndeksi ve Debi – Maliyet İlişkileri” konusundaki tez çalışmasını tamamlaması üzerine, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü'nden, 1995 yılında "doktor yüksek mühendis" unvanı aldı.

1998 yılında, Su Kirlenmesi ve Kontrolü Bilim Dalı’nda Üniversitelerarası Kurul tarafından "doçent" unvanını da alan Mustafa Tuna, özel sektördeki uygulama çalışmalarına paralel olarak, çevre teknolojisi, altyapı planlaması ve mühendislik ekonomisi alanlarında da akademik çalışmalarını sürdürdü.

Ulusal ve uluslararası ölçekte çok sayıda bilimsel yayınları da bulunan Tuna, uluslararası yayınlarından dolayı TÜBİTAK’tan yayın teşvik ödülü kazandı.

Bir taraftan önemli altyapı ve üstyapı uygulama projelerini gerçekleştirirken, diğer taraftan akademik faaliyetlerini de sürdüren ve çalışma konusuyla ilgili lisansüstü tezlere jüri üyesi olarak katıldı.  “Science Citation Index”ce taranan hakemli dergilerde makalesi yayınlandı ve çok sayıda atıf yapıldı.

Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda seminer, konferans, sempozyum ve toplantıya da katılan Tuna, İTÜ Mezunları Eğitim Vakfının kurucu başkanı, İnşaat Mühendisleri Odası üyesi, Su Kirlenmesi Araştırmaları ve Kontrolü Türk Milli Komitesi üyesi.

2002 – 2007 yılları arasında Ankara Milletvekili olarak görev yapan, bu süreçte AGİTPA Türk Grubu Üyeliği’nde birçok uluslararası temaslarda bulunan Doç. Dr. Mustafa Tuna, 29 Mart 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde Sincan Belediye Başkanlığına seçildi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanlığına Seçilişi

 

1994 yılından itibaren Belediye Başkanı olan Melih Gökçek'in - Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın talebi üzerine - 28 Ekim 2017 tarihinde istifasının ardından, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 6 Kasım 2017 tarihinde yapılan olağanüstü toplantısında CHP ve MHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde aday göstermedi. Toplantıda Mustafa Tuna, 104 oy alarak ilk turda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. Başkanlık mührünü Ankara Büyükşehir Belediyesi Birinci Başkanvekili Ali İhsan Ölmez'den aldı. Eski Başkan Melih Gökçek yeni Başkan Tuna'yı sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile tebrik etti.

 Seçimde, 29 boş oy kullanılırken, geçersiz oy sayısı ise 3 oldu. Belediye Meclisi'nde, AK Parti'nin 100, CHP'nin 21, MHP'nin 15, bağımsız 3 ve BBP'nin ise 1 sandalyesi bulunuyordu.

KAYNAKÇA: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna oldu (milliyet.com.tr, 06.11.2017), Başkan (ankara.bel.tr, 07.11.2017).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör