Hasan Atabaş

Çocuk Edebiyatı Yazarı, Fotoğraf Sanatçısı, Şair

Doğum
Eğitim
Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu

Eğitimci, kamu yönetimi uzmanı, doğa fotoğrafçısı, şair ve yazar. 1947, Trabzon / Vakfıkebir doğumlu. Bir çiftçi ailesinin ikinci çocuğu olup şair ve yazar Hüseyin Atabaş’ın kardeşi, mimar ve yazar M. Kadri Atabaş’ın kuzenidir. Ankara’da yaşıyor…

Vakfıkebir/Yalıköy İlkokulu’nu, Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen Okulu (Pulur Köy Enstitüsü)’nu bitirdi. Çorum, Karaman/Ermenek ve Trabzon/Akçaabat ile Ankara/Mamak’da 12 yıl ilkokul öğretmenliği yaptıktan sonra girdiği Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu’nu bitirdi, Gazi Üniversitesi’nde kamu yönetimi alanında yüksek lisans yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez teşkilatında uzman, şube müdürü, daire başkan yardımcısı, daire başkanı, genel müdür yardımcısı olarak (Personel, Özel Öğretim Kurumları, Çıraklık ve Yaygın Eğitim Kurumları genel müdürlüklerinde) görev yaptıktan sonra Ticaret ve Turizm Eğitimi Genel Müdür Yardımcısı iken 45 yıllık kamu hizmetini tamamladığı 2012 yılında yaş haddini de doldurarak emekli oldu. Emekli iken Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Kameramanlık ve Fotoğrafçılık bölümünü bitirdi.

Hasan Atabaş, fotoğraf çalışmaları ile şiir yazmaya öğretmen okulu öğrencisi iken başladı. İlk şiiri “Yöre” adlı okul dergisinde yayımlandı. Daha sonra “Damla”, “Eğitim Alanı”, “Çağdaş Eğitim”, “Kılavuz”, “Ticaret ve Turizm”, “İzlenim”, “Kontrast” dergilerinde şiirleri, yazıları ve fotoğrafları yer aldı. Ayrıca Ankara/Polatlı’da yayınlanan “Sakarya” (H. Utku Atabaş adıyla) ve Trabzon/Vakfıkebir’de yayınlanan “Büyükliman Haber” adlı mahalli gazetelerde köşe yazıları yazdı.

AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) üyesi olan Atabaş, bu derneğin yönetim kurulunda da görev aldı. Çok sayıda karma fotoğraf sergilerine katıldı, gösteriler hazırlayıp sundu. Halen AFSAD bünyesinde Makro fotoğrafçılık ve Doğa Fotoğrafçılığı atölyelerinde eğitmenlik yapmaktadır. Katıldığı az sayıdaki fotoğraf yarışmalarında; Mersin Fotoğraf Derneği’nin düzenlediği doğa konulu ulusal fotoğraf yarışmalarında 2004 yılında ikincilik, 2006 yılında mansiyon, Çankırı Belediyesi’nin düzenlediği fotoğraf yarışmasında (2005) Çankırı’nın Doğal Alanları kategorisinde birincilik ve ikincilik, DASK DOGAY (Doğa Araştırmaları Sporları ve Kurtarma Derneği Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması)da (2008) makro kategorisinde üçüncülük ödüllerinin sahibidir.

ESERLERİ:

Şiir/Fotoğraf: Çığlık Çığlığa Bir Dünya (Ankara, 2017).

Derleme (Çocuk Kitapları): Şiirlerle Belirli Günler ve Haftalar (Ankara, 1992), Şiirlerle Milli Bayramlar (Ankara, 1992), Şiirlerle Atatürk (Ankara, 1994).

Fotoğraf Katoloğu: Türkiye Doğa Manzaraları / Landscapes From Turkey (Ankara 2017).

KAYNAK: Hüseyin Atabaş (Ekim2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör