Yaşar Güler

Genel Kurmay Başkanı, Orgeneral, Asker

Doğum
Eğitim
Kara Harp Okulu

Asker, Orgeneral, Kara Kuvvetleri Komutanı. 1954, Bayburt yılında dünyaya geldi. 1974 yılında Kara Harp Okulu'ndan Muhabere Teğmen rütbesiyle mezun olduktan sonra. 1984 yılında kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı muhabere birliklerinde takım ve bölük komutanlığı yapmıştır.

Yaşar Güler 1986 yılında Kara Harp Akademisinden mezun olarak kurmay subay oldu. Kurmay subay olarak çeşitli karargahlarda plan subaylığı ve şube müdürlüğü görevlerini üstlenmiştir.

Güler, 2009 yılında korgeneral rütbesine terfi etti ve bu rütbede sırasıyla MSB Harita Genel Komutanlığı, 4'ncü Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı görevlerini yaptı. 2013'te orgeneralliğe terfi ederek Genelkurmay 2. Başkanlığına atandı. FETÖ'nün darbe girişiminden sonra Jandarma Genel Komutanı Orgenerali olarak atanan Yaşar Güler 2017 YAŞ kararlarıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığına getirildi.

2 Ağustos 2017 Çarşamba günü yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında TSK'nın yeni komuta kademesi ve terfiler belirlendi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler atandı.

Orgeneral Yaşar Güler, 09.07.2018 günü KHK ile Genel Kurmay Başkanlığı görevine başladı.

KAYNAKÇA: Çankaya Köşkü'nde 4 saatlik YAŞ toplantısı (Anadolu Ajansı, 2 Ağustos 2017), 3 Kuvvet komutanı değişti - Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler Kimdir?  (haber7.com., 02.08.2017). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör