İbrahim Erkal

Şarkıcı, Müzisyen

Doğum
10 Ekim, 1967
Ölüm
11 Mayıs, 2017
Eğitim
Lise mezunu
Burç

Müzisyen, şarkıcı, besteci, dizi oyuncusu, anı yazarı (D. 10 Ekim 1967, Narman / Erzurum - Ö. 11 Mayıs 2017, İstanbul). Erzurum'un Narman ilçesinde, tarım işçisi işçisi Ebubekir Erkal ve ev hanımı Hatice Erkal çiftinin oğlu olarak dünyaya gelen İbrahim Erkal, altı kardeşin en büyüğüdür. İlkokul ve ortaokulu Narman da 18 Mart İlköğretim okulunda, liseyi de Narman lisesinde okudu. İlkokuldan itibaren bağlama, mandolin ve flüt çalarak kendi kendine müzik öğrenmiştir. Liseden sonra Ankara'da solfej ve nota dersleri aldı. Bu sırada da Ankara'nın çeşitli yerlerinde sahne aldı.

İlk albümünden önce İbrahim Güzelses adıyla Erzurum Türkülerinden derlediği "Sarhoş Baki" albümünü çıkardı. Askerliğini 1987 – 1988 yılarında İstanbul Kalender Orduevinde solist olarak yaptı. Askerlik bitiminde döndüğü Erzurum'dan 1989 yılında İstanbul'a bir pantolon bir ceket göç etti. İstanbul'da Telden Dile Müzik Merkezinde hem eğitimine devam etti; hem de Nişantaşı'nda garsonluk yaptı. 1991 yılında Piyanist ve Udi olarak sahneye çıkmaya başladı.

1992 yılında Tekirdağ'ın Kumbağ ilçesinde bir yıl garson olarak çalıştı. 1992'nin sonunda İstanbul'a dönüp Tutku albümünü "Telden Dile"müzik merkezindeki öğretmen arkadaşları ile yaptı. 1993 yılı başında hayatında ilk kez Plakçılar Çarşısına elinde hazır "Tutku" albümüyle gitti. Kimseye albümünü beğendiremedi.

Tam her şeyden vazgeçip Erzurum'a döneceği sırada albüm İskender Ulus'a rastladı. Onun sayesinde "Tutku" adlı ilk albümünü çıkardı. Albümü çıkınca garson olarak çalışmış olduğu Merhaba Restaurant'ta Udi ve solist olarak çalışmaya başladı. 1994'de ikinci albümü "Sıra Bende - Aklımdasın"ı piyasaya çıkardı.

1996 yılında 'Gönlünüze Talibim' adlı 3. albümü çıktı ve albüm içindeki 'Canısı' şarkısı tüm Türkiye'yi sardı. Aynı yıl 1996 da Temel Gürsu'nun yönettiği 'Canısı' filmi ve yine Temel Gürsu'nun yönettiği 26 bölümlük "Canısı" dizisi, televizyonlarda rating rekorları kırdı. Bu arada Tarabya'da sahne almaya başladı.

1997'de'Sırılsıklam' adlı dördüncü albümü ile olağanüstü satış grafiği yakaladı. Ardından Temel Gürsu'nun yönettiği 32 bölümlük 'Sırılsıklam' dizisi ile başarısını devam ettirdi.

2001 yılında 'Su Gibi' albümü çıktı. 2002'de'Ben Bu Şöhreti Sevmedim' adlı şiir kitabı ve yine aynı yıl ' Aşknağme' adlı albümünü çıkardı. 'Gönül Limanı' adlı albümünü ise 2004 yılında piyasaya sürdü.

İbrahim Erkal'ın bestelediği eserleri Zara, İzzet Yıldızhan, Vahdet Vural, Zeynep, Murat Yıldız, Kader, Hülya Avşar, Metin Şentürk, İbrahim Tatlıses, Ayhan Aşan, Yudum, Ümit Yılmaz, Burhan Çaçan, Gökhan Özen, Alişan, Ceylan, Erdinç Şahin, Ferman Toprak, Mine Koşan, Soner Arıca, gibi pek çok sanatçı yorumlamıştır.

İbrahim Erkal, bir Mevlana ve Yunus aşığı olup, tasavvufla her zaman yakınen ilgilendi ve her zaman bu felsefeyi şarkılarıyla hayatına yansıttı.

2003 yılında Filiz Akgün ile evlenen İbrahim Erkal’ın bu evliliğinden Dilara Hatice Erkal Elif Su Erkal ve Levent Erkal isimlerinde üç evladı vardır.

İbrahim Erkal, 12 Nisan 2017 tarihinde evinin otoparkında baygın bulunan Erkal, beyin kanaması geçirmiş ve ameliyata alınmıştı. Bu haber başka hayranlarını olmak üzere birçok sevenini üzmüştü.

Erkal, tedavisinin gerçekleştirildiği Ümraniye Eğitim ve Araştırma  Hastanesi'nde 9 Mayıs 2017 salı günü beyin ölümü gerçekleşti.

 

Cami Avlusu Dolup Taştı

 

Tedavi gördüğü Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 11 Mayıs 2017 günü hayatını tümüyle kaybeden ünlü sanatçı İbrahim Erkal, 13 Mayıs 2017 günü son yolculuğuna uğurlandı.

Ünlü sanatçı Erkal için Üsküdar'da bulunan Marmara İlahiyat Camii'nde öğle namazını müteakip cenaze töreni düzenlendi. Usta sanatçının cenazesi Türk bayrağına sarılı şekilde cami avlusuna getirildi. Cenaze namazı öncesi caminin avlusu dolup taşarken, Erkal'ın kardeşleri Abdullah ve Erdal Erkal ile eşi Filiz Akgün'ün amcası Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün taziyeleri kabul etti. Erkal'ın eşi Filiz Akgün'ün acısı kameralara yansıdı. Oğluyla birlikte bir bankta oturarak taziyeleri kabul eden Akgün'ün bir hayli üzgün olduğu görüldü.

 

 

İmamdan Vatandaşlara Uyarı

 

Cenaze namazı yoğun kalabalık nedeniyle geç kılındı. Zaman zaman izdihamın yaşandığı törende cami imamı vatandaşları uyardı. Cenaze namazının kılınmasının ardından ünlü sanatçı için helallik alındı. Erkal'ın cenazesi tekbir ve salavatlarla cenaze aracına götürüldü. Bu sırada yoğun kalabalıktan dolayı cenazenin araca güçlükle götürüldüğü kameralara yansıdı.

 

50 yaşında hayata veda eden şarkıcının cenazesi kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlandı.

 

"Cenazede Sanatçılardan Kimse Yok"

 

İbrahim Erkal'ın cenazesine katılan şarkıcı Arif Susam, sanat dünyasına vefasızlık gerekçesiyle tepki gösterdi. Susam, "Cenazede sanatçılardan kimse yok. Böyle bir günde hatırlamayacaklarsa ne zaman hatırlayacaklar" ifadelerini kullandı.

 

Bir Ay Yoğun Bakımda Kaldı

 

12 Nisan'da Maltepe'deki evinin otoparkında baygın halde bulunan İbrahim Erkal, beyin kanaması ön tanısı ile hastaneye kaldırılmıştı. Yoğun bakımda tedavi gören 50 yaşındaki sanatçı, 9 Mayıs'ta beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından 11 Mayıs Perşembe gecesi hayatını kaybetmişti.

 

Ödülleri: 

 

1997 - 3. Kral TV Video Müzik Ödülleri - En İyi Beste

1998 - 4. Kral TV Video Müzik Ödülleri - Arabesk - Fantezi Erkek

 

Albümleri: 

 

1993 - Tutku

1994 - Sıra Bende-Aklımdasın

1996 - Gönlünüze Talibim

1998 - Sırılsıklam

2000 - De Get Yalan Dünya

2001 - Su Gibi

2002 - Aşkname

2004 - Gönül Limanı

2006 - Yüreğinden Öpüyorum - Gülüm

2008 - Aranağme

2011 - Burnumda Tütüyorsun

 

Filmleri:

 

Cennet Mahallesi (Konuk Oyuncu, TV Dizisi, 2004)

Sırılsıklam (İbrahim, TV Dizisi, 1998)

Canısı (2) (İbrahim, TV Dizisi, 1997)

Canısı (İbrahim, TV Filmi, 1997)

 

Kitapları: 

 

Ben Bu Şöhreti Sevmedim, Şarkılarım 1

 

KAYNAKÇA: İbrahim Erkal kimdir? (haber7.com, 14.04.2017), İbrahim Erkal kimdir? (sabah.com.tr, 14.04.2017), İbrahim Erkal (beyazperde.com, 14.04.2017),  İbrahim Erkal (sinematurk.com, 14.04.2017), İbrahim Erkal'ın cenazesinde büyük vefasızlık! (milliyet.com.tr / Fotoğraflar: Fevzi Tapan-Ajanslar, 13.05.2017).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör