Ercan Karadenizli

Ressam, Şair

Doğum
Ölüm
01 Ocak, 2015

Şair ve ressam (D. 1942, Fethiye / Muğla - Ö. 1 Ocak 2015, Fethiye / Muğla). Fethiye’nin eski belediye başkanı ve tüccarlarından Asli kemal Karadenizli’nin oğludur. İlk ve ortaokulu Fethiye’de okudu. Orta okul sıralarında iken resim çalışmaları ile dikkati çekti. Bu arada şiire de gönül veren Karadenizli, şiir ve resim çalışmalarını birlikte yürüttü.

1962 - 1966 yılları arası Fethiye’de yayımlanan Beşkaza, daha sonra Güç ve Mendos dergilerinde desenleri ve şiirleri yer aldı. Beşkaza’nın dört  sayısının kapağı onun Fethiye çevresindeki Likya Kaya mezarlarının ve lahitlerinin desenleri ile süslüdür.

Bir çok sosyal çalışmada en önde olan Ercan Karadenizli; 1960 yılında kurulan Fethiye Turizm Derneğinin ve 1966 yılında kurulan Verem Savaş Derneğinin kurucuları arasında yer almıştır. Dispanserin açılması için yaptığı çalışmalardan dolayı, Verem Savaş Derneği genel merkezi tarafından gümüş şeref madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Fethiye’de düzenlenen Festivallerde Telmessuslu Kâhini canlandırarak, at arabasının üzerinde yürüyüşlere (Festival Töreni) katıldı.

969 yılında faaliyet gösteren Fethiye Amatör Tiyatro Topluluğunun bütün oyunlarında görev aldı.1999 yılında kurulan ADD Fethiye Şubesi kurucu ve onur üyesi oldu.

Daha çok yakma (dağlama) resimler yapan Ercan Karadenizli; "Eski Fetihiye" ve  "Şimdiki Kayaköy" isimli iki ilk resim sergisini 15.04.1995 tarihinde İlçe Kültür Müdürlüğü sergi salonunda açtı. Karadenizli’nin bu ilk sergisi sanat severler tarafından beğeni ile karşılandı. Mahalli gazetelerde hakkında övgü dolu yazılar kaleme alındı. 

İkinci kişisel sergisini;  Cumhuriyetin 75. Yılı kutlamaları içinde yine Kültür Müdürlüğü salonunda 29 Eki-10 Kasm1998 tarihleri arasında  açtı. Sergide yakma Atatürk resimleri dikkati çekti

Fethiye dışında ilk sergisini, Denizli Sanatseverler Derneği sponsorluğunda, Denizli’de 20 Mart 2000 tarihinde açtı. Diğer bir sergisini de 03.Ocak 2001 tarihinde Akbank sponsorluğunda, Eskişehir Akbank galerisinde açtı. 13 Ağustos 2002 tarihinde de Bodrum Belediyesi sponsorluğunda Bodrum’da açtı. Bu sergi de büyük ilgi gördü. Yakma resimler her sergide alıcı buldu. Karadenizli ölünceye kadar sanattan kopmadı. Resim sergileri, FETAV’ın düzenlediği şiir etkinlikleri ve sergiler, FETAV Kültür Komisyonu’ndaki çalışmalara devamlı katılmıştır.

Ercan Karadenizli, şiirlerini bir kitapta toplama gayreti içindeydi. Yıllar önce bir İstanbul gazetesinde yayımlanan  “Takılan Çocukluğum”, Beşkaza’da yayımlanan Kral ve Kardelina ve diğer şiirleri arkadaşları tarafından birer birer dergilerden 2006 yılında toparlanarak yayımlandı.

"Çektiği bunca sıkıntıya rağmen yüzünden gülümsemesi hiç  eksilmeyen Ercan Karadenizli’yi 2015 yılının başında sonsuzluğa uğurladık. Cennet Mekânı olsun." (Ünal Şöhret Dirlik - Recai Şeyhoğlu)

KAYNAKÇA: Ünal Şöhret Dirlik ve Recai Şahinden alınan bilgiler (2016), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (12 cilt,  2017). 

ERCAN KARADENİZLİ VE "TAKILAN ÇOCUKLUĞUM"

ERCAN KARADENİZLİ VE "TAKILAN ÇOCUKLUĞUM"

 

RECAİ ŞAHİN

 

Ercan Karadenizli uzun yıllardan beri çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanan şiirlerini, sararmış gül yapraklarıyla dolu defterinin arasından  alıp “Takılan Çocukluğum” adını verdiği kitabında topladı. Kitaplıklarımız anlatılmaz güzellikte şiirlerin toplandığı bu kitaba kucaklarını açarken, gönüllerimiz de bu kitaptaki mısralar arasına gizlenmiş” istif istif” aşkı yaşayacak.

Denize girmese yakınmayan, ama denizi görmeden edemeyen “”Akdeniz’in  akı “Ercan Karadenizli,  Fethiye’nin soylu ve köklü bir ailesinin bireyi, bizim kuşağın bir beyi, bir beyefendisidir.Öylesine mükemmel bir kişiliğe sahip bir insanı anlatmak pek de kolay olmuyor.

İnsan yaşamı üç perdelik bir oyun gibidir.Birinci perdede düşünme ve hayal etme , ikinci perdede üretme ve yapma, üçüncü perdede  de yaptıklarını anlatma konularında oyunlar oynanır.

İlk şiirlerinde “yıldızları nar taneleri gibi yiyen” Ercan’ın ikinci perde oyununu sergileyen bu kitabında, birbirinden güzel 19 şiiri var. Yaşayarak yazılmış bu şiirlerde biçim ve öz çok güzel bir şekilde kaynaştırılmış.

Kardelina’dan aşk dilenen Ercan’ın duygu yüklü gönlünde güzel olan sevgi değil, sevgi olan güzeldir. Bildiğimiz “bakış”ın bir de “ince”si olduğunu  onun dizelerinden öğreneceksiniz.

Rüyasında bile olsa petrol kralı olur dizelerde Ercan.fakir bile olsa O’nun dünya bankalarında milyonlarca kredisi vardır.”Kral” şiirinde öyle diyor Ercan.

Siz güneşin şeftali renklisini, Nemrut’ta doğup Çalış’ta battığını hiç duymuş muydunuz?

Siz” Tanrı katı”na sıcak kumsallarda ikiz badem içi gibi mahşer gününe kadar yatıp öyle çıkılacağını  biliyor muydunuz?

Karamsar olmayı boşlayan Ercan “sararan çimenleri, solan çiçekleri geri getiremiyorsun, hayat üzülmeye değmez,gene de yaşamaya değer” diyor dizelerinde.

Bir şiirinde “Yalnızlığın ne olduğunu yalnız, yalnız yaşayanlar bilir” diyen Ercan Karadenizli’nin çocukluğu da bacalara takılan uçurtmalarda kalmış.

Bir çok ünlü şairin birkaç şiiri vardır belleğimizde.Ama Ercan’ın tüm şiirleri belleğimizden asla silinmeyecektir.

Bu kitaptaki resimlerde O’nu görecek, şiirlerde O’nu duyacaksınız.

Bu kitabı okuduktan sonra,, Ercan “Ercan Karadenizli”nin adı dilinizde, "Takılan Çocukluğum”un tadı da gönüllerinizde kalacaktır.

Ocak-2006, Fethiye

KAYNAK: Recai Şeyhoğlu (2016).

Yazar: RECAİ ŞAHİN
FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör