Meral Akşener

Bakan, Milletvekili, Devlet Adamı, Akademisyen, Tarihçi, Siyasetçi

Doğum
-
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü

Tarihçi, akademisyen, siyaset ve devlet adamı, milletvekili, bakan. 18 Temmuz 1956, Gündoğdu / İzmit doğumlu. Babasının adı Tahir Ömer, annesinin adı Sıddıka’dır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdikten sonra doktorasını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamladı. Yıldız, Kocaeli ve Marmara Üniversitelerinde öğretim üyesi olarak ders verdi. Kocaeli Üniversitesinde İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı görevinde bulundu. Zübeyde Hanım Şehit Aileleri Vakfı’nın kuruluşunu gerçekleştirdi.

Meral Akşener, 20. Dönemde İstanbul, 21. Dönemde DYP’den Kocaeli ve 20. Dönemde DYP’den, 23., 24. ve 25. Dönemde MHP’den İstanbul Milletvekili, seçildi. 54. Hükümette İçişleri Bakanı olarak görev yaptı. 23. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekilliği görevinde bulundu. 24. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekilliği görevine yeniden seçildi.

1968 yılında CHP'den Millet Meclisi başkanvekili seçilen Muş milletvekili Hayriye Ayşe Nermin Neftçi'den sonra 10 Ağustos 2007 tarihinde Güldal Mumcu ile beraber TBMM başkanvekili seçilen kadın milletvekili oldu. Türkiye-Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeliği yaptı. Akşener, evli ve 1 çocuk annesidir. Üyesi olduğu MHP'den 26. Dönem (1 Kasım 2015) genel seçimlerinde milletvekili adayı gösterilmedi. Seçimden sonra MHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayarak, arkadaşlarıyla birlikte  Kurultay’ın toplanması talebinde bulundu. Adaylığın karşı çıkan mevcut genel başkan Devlet Bahçeli ile girdiği siyasi mücadele devam etmektedir.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016), MHP'de Olağanüstü Kongre Süreci (sondakika.com, 10.05.2016), MHP'li Muhaliflerden Kurultay Kararı (sondakika.com, 13.05.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör