Şafak Pavey

Aktivist, Ekonomist, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
10 Temmuz, 1976
Eğitim
Londra Westminster Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü
Burç

Ekonomist, aktivist, politikacı, milletvekili. 10 Temmuz 1976’da Ankara’da doğdu. Baba adı Şahin, anne adı Ayşe’dir. Londra Westminster Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu, London School of Economics’te yüksek lisans eğitimini tamamladı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği dış ilişkiler sorumlusu ve insani yardım görevlisi olarak Cezayir, Mısır, İran, Lübnan, Suriye ve Cenevre ofislerinde, Orta Avrupa sözcüsü olarak Macaristan’da ve İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nde Sekretarya Başkanı olarak çalıştı.

Şafak Pavey, Afganistan ve diğer çatışma bölgelerinde çözüm aktivisti olarak yer aldı. Agos gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. “Eşit Hayat Hakkı”, “Tasarımda İnsani Düşünce” ve “Erişilebilirlik” hareketlerinin öncülerinden oldu. Harvard Üniversitesi, İngiltere Kraliyet Sanat Akademisi ve Norveç Tasarım Konseyi ile ortak projeler yürüttü. 3 uluslararası ve 5 ulusal ödülün sahibidir. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyesi oldu.

Pavey, TBMM XXIV.ve XXV. Dönem genel seçimlerinde İstanbul milletvekili seçildi. Türkiye-Güney Kore Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi ve Türkiye-Norveç Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanvekili oldu. CHP Doğa Hakları Genel Başkan Yardımcısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. İngilizce, Fransızca, İtalyanca, orta düzeyde Almanca, Farsça ve Arapça bilen Pavey, işaret dili kullanabilmektedir. 3 kitap ve makalelerinin yanı sıra çok sayıda belgesel filme imza atmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör