Fettah Can

Pop Müzik Yorumcusu, Şarkı Sözü Yazarı

Doğum
12 Ekim, 1975
Burç

Pop müzik yorumcusu, söz yazarı. 12 Ekim 1975, Karacabey / Bursa doğumlu. Çocukluğu İnegöl’de geçti. Müziğe yönelimi bıçak imalatı yapan babasının desteğiyle oldu. O yıllarda müziğe hiç ilgisi olmadığı halde babasının konservatuar eğitimi alması gerektiği yönündeki telkinleriyle gündüzleri tezgâhtarlık yaparken akşamları belediye konservatuarında şan dersleri almaya başladı. Ud ve gitar çalmaya başladı. Bir müddet sonra şarkı sözleri yazmaya başladı. Liseyi dışarıdan bitirdi. Bu arada barlarda şarkı söyleyip para kazanmaya başladı. Bir süre sonra müzik alanında daha iyi işler yapmak için İstanbul'un yolunu tuttu. Ancak ilk zamanlarda beklediği ilgiyi bulmakta zorlandı. O arada Grup Vitamin’le tanıştı. Yavaş yavaş farklı sanatçılara şarkılarını dinletti, kendini tanıtmaya başladı. Fettah Can’ın Emel Müftüoğlu’na verdiği “Ara Ara” adlı şarkısı bir anda ses getirdi. Bir yandan da arkadaşı Alper Narman’la beste yapmaya başladı. Hande Yener’in ikinci albümü “Sen Yoluna Ben Yoluma”ya 11 şarkı verdiler. Bunu Levent Yüksel, Sibel Can, Murat Boz, Gülben Ergen, Ebru Gündeş ve Işın Karaca gibi isimler izledi. Müzik sektörünün arka planında çalışırken 2010 yılında “Hazine” adlı ilk albümüyle ön plana çıkmaya başladı. Albüm listelerde bir anda üst sıralara yükselirken klipler de peş peşe çekilmeye başlandı. Sanatçı aynı yıl ünlü Yunan şarkıcı Giorgos Mazonakis'in “Ta Isia Anapoda” albümüne üç bestesini verdi. Albüm Yunanistan müzik listelerinde üst sıralara çıktı ve albüm bu şarkılarla Yunanistan'da Platin Plak Ödülü'ne layık görüldü.

Fettah Can, müzikseverlerin yoğun ilgisi üzerine “Sana Affetmek Yakışır” single çalışmasını 2011 yılında dijital platformda hayranlarının beğenisine sundu. Şarkı ilk çıktığı gün pek çok müzik platformunda milyonların üzerinde dinlenme sayısıyla rekora doğru gitmeye başladı. Aynı yılın Kasım ayında “Boş Bardak” adlı single çalışmasını piyasaya sürdü. 19 Mart 2012’de “Boş Bardak” adlı eserinin de yer aldığı “Aklımda Kalanlar” adlı albümünü müzikseverlerini beğenisine sundu. Bu albümdeki özellikle daha önce Işın Karaca'nın seslendirdiği "Mandalinalar" şarkısı büyük beğeni kazandı.  Albümün çıkış parçası “Mandalinalar”a Brezilya’ da çektiği klip ile dikkatleri üzerine çekti. Yaz boyunca Türkiye’ nin dört bir yanında ve Avrupa’ da verdiği konserler ile sevenleri ile buluştu.

2012 Yaz sonunda hayranlarına bu sefer de “Rüzgar Ektim Fırtına Biçeceğim” şarkısı ile merhaba diyen Fettah Can yeni albümünü sevenleri ile buluşturdu. Bir yıl aradan sonra 2013 yılı sonuna doğru “Yalanlar Cumhuriyeti” isimli yeni albümünü sevenleri ile buluşturan sanatçı, 2014 yılı Ağustos ayında yaptığı single çalışması “Delirme” ile yeniden müzik listelerinin ilk sıralarında yer almaya başladı. Sanatçı 2014 yılının Eylül ayında sekiz yıldır birlikte olduğu Cansu Kurtçu ile evlendi.

Albümleri:

21 Temmuz 2010 – Hazine, 19 Mart 2012 - Aklımda Kalanlar, 12 Eylül 2013 - Yalanlar Cumhuriyeti.

Single Çalışmaları:

24 Şubat 2011 - Yanan Ateşi Söndürdük (Demet Akalın ile), Mayıs 2011 - Sana Affetmek Yakışır, Kasım 2011 - Boş Bardak, Ekim 2012 - Rüzgar Ektim Fırtına Biçeceğim, Ağustos 2015 – Delirme.

KAYNAKÇA: Fettah Can (fettahcan.com.tr, erişim: 16 Aralık 2016), Fettah Can (milliyet.com.tr erişim: 16 Aralık 2016), Fettah Can (sabah.com.tr erişim: 16 Aralık 2016), Fettah Can röportajı (poptakip.com erişim: 16 Aralık 2016), Fettah Can (kalbiminnotdefteri.com erişim: 16 Aralık 2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör