Fatih Portakal

Televizyon Programı Sunucusu, Haber Sunucusu, Gazeteci

Doğum
02 Şubat, 1968
Eğitim
İstanbul Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Burç

Gazeteci, tv haber sunucusu, programcı. 2 Şubat 1968, Nazilli / Aydın doğumlu. İlköğrenimini Aydın'da, liseyi İzmir Atatürk Lisesi'nde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde tamamladı. Aynı üniversitede “Mahalli İdareler” üzerine yüksek lisans yapmaktadır. 1994 yılında dilini geliştirmek için gittiği Avustralya’da dünyaca ünlü bir otelde restoran görevlisi olarak işe başladı. 3,5 yıl çalıştıktan sonra 1997 yılında Türkiye'ye döndü. Armağan Toper' le evlendi. Eniştesi Dr. Rıza Arpaz, muhabirlik yapması için Star TV'den Ufuk Güldemir'e gönderdi. İşe alındıktan sonra İzmir’de stajyer muhabirliğe başladı. Ancak 2004 yılında çalıştığı kanal patron değiştirince işten çıkarıldı. Bir süre sonra Aydın’da ajans muhabirliğine başladı. Daha sonra gelen bir teklif üzerine Best FM’de "Konuşan Türkiye" adlı programı yaptı. Ancak radyoculukta 8 ay çalıştı.

1997-2005 yıllarında Star TV'de muhabir olarak çalıştı. 2005 yılında gazeteci Mehmet Ali Birand'ın teklifi üzerine Kanal D'ye geçti. Mehmet Ali Brand’ın sayesinde haber muhabirliğinin yanında radyo ve televizyondan başka işlerde de çalışma fırsatı buldu. 2009-2010 yılları arasında Kanal D’de “Ne yapmalı?” programını sundu. CNN Türk'te “Seçim Çadırı ve Sokak TV” adlı programları yaptı. Seçimden sonra program “Sokak TV” olarak yayınlandı.

2010 yılının Mayıs ayında FOX'un habercilerinden İrfan Değirmenci'nin teklifi üzerine FOX'a geçti. 2010-2013 yılları arasında FOX'ta Çalar Saat programı sunuculuğu yaptı. 2013 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Aynı yılın Eylül ayında FOX'taki kadın habercilerinden Nazlı Tolga'nın Fox ana haber programı sunuculuğu işini bırakması üzerine programı sunmaya başladı. . Sabah haberlerinden akşam FOX Ana Haber’e geçti. Yine aynı kanalda “Fatih Portakal'la Türkiye'nin Trendleri” programını sunmaya başladı. Ayrıca Fatih Portakal ile Türkiye'nin Trendleri adlı programı da sunmaktadır.

Fox ana haber bülteni sunucusu Fatih Portakal, sunduğu haber programlarındaki üslubu ve eleştirileri ile dikkat çekiyor. Fatih Portakal’ın ayrıca “Ses SİZ” adlı bir kitabı bulunmaktadır.

KAYNAK: Fatih Portakal kimdir (ensonhaber.com, 15.3.2015), Fatih Portakal kimdir (vatandanhaber.com, 19.8.2015), Fatih Portakal haberleri (milliyet.com.tr, 27.12.2015).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör