Gökhan Çapoğlu

İktisat Profesörü, Profesör, Akademisyen, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi

Akademisyen, iktisat profesörü, siyaset adamı. 1956'da Diyarbakır'da doğdu. Hüseyin bey ile Gülser hanımın oğludur. İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Denver Üniversitesinde master, California Üniversitesi Berkeley Ekonomi Bölümünde doktora yaptı. Akademik kariyerini yükselterek Doçent ve Profesör unvanlarını aldı.Bir süre Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesindeöğretim üyesi olarak görev yaptı.

24 Aralık 1995 genel seçimlerinde Demokratik Sol Parti (DSP) listesinden Ankara Milletvekili seçilerekparlamentoya girdi. Bülent Ecevit ekibiyle anlaşamadı. Bir süre sonra Partisinden istifa ederek önce bağımsız kaldı, 24 Şubat 1998 tarihinde arkadaşlarıyla birlikte Değişen Türkiye Partisi'ni kurdu. 1999 Genel Seçimlerinde % 0.12 oy alan partisini 3 Mart 2002 tarihinde kapattı. Milletvekili olarak 18 Nisan 1999 tarihine kadar TBMM'de görev yapmıştır.

Prof. Dr. Gökhan Çapoğlu, bir süre Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Danışmanı, VergiKonseyi Üyesi, Anadolu Stratejik Araştırmalar Vakfı Kurucu Başkanı olarak da görev yaptı. İngilizce biliyor. Bekârdır.

HAKKINDA: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör