Suavi Kemal Yazgıç

Şair

Doğum
19 Mayıs, 1972
Eğitim
Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü
Burç

Şair. 19 Mayıs 1972, İstanbul doğumlu. Balkan Harbi sırasında Makedonya’dan Türkiye’ye göç eden bir ailedendir. İlkokulu İstanbul Samatya’da Yunus Emre İlkokulunda (1979-1984), ortaokul ve lise bir ve ikinci sınıfları Yedikule Lisesinde (1984-1988) okudu. Gölcük Barbaros Hayrettin Lisesi, Gazi İİBF Kamu Yönetimi Bölümü(1994) mezunu. Haftalık İntermedya Ekonomi, Gerçek Hayat dergileri ile Türkiye gazetesinde çalıştı.

İlk şiiri Ekim 1991’de Türk Edebiyatı dergisinde yayımlandı. Başlangıçta Yedi İklim, Kanat, (arkadaşlarıyla beraber çıkarttığı) Eksen ve Bu Ülkenin Çocukları, Yeni Dergi, daha sonra Dergâh, Ülke, Kırkayak, Kırklar, Hece, Edebî Pankart, Martı, www.dergibi.com www.sipesifik.com gibi dergilerde, Yeni Şafak, Sağduyu, Millî Gazete ve Zaman gazetelerinde yazdı.

“Bu öykülerin, bir yandan görünmeyen perdelerin arkasına gizlenmiş keşfedilmeyi bekleyen sırlar sakladığını, bir yandan da hep aynı sırrı terennüm etmekte olduğunu söyleyebiliriz. Her bir öykü yeni bir sırra perde olurken, bir yandan da o sırrın çoğalmasının yolunu açıyor. Temelde hep aynı sır yatmakta olmasına rağmen…” (Rasim Özdenören)

ESERLERİ:

ŞİİR: Sebepsiz Serçe (2001).

ÖYKÜ: Kırk Gri Hırka (2002).

ORTAK KİTAP: Kapalı Öyküler (2004).

DERLEME: Avrupa Birliği (2005).

KAYNAK: Mehmet Çetin / Tanzimattan Günümüze Türk Şiiri Antolojisi (c. 4, 2002), Beytullah Önce / Sebepsiz Serçe (www.dergibi.com, 24.1.2002), Saadettin Acar / Şiirin Dervişinden Sebepsiz Serçe (Yeni Şafak, 29.7.2002), Cahid Efkan Akgül / Kırk Gri Hırka Kırkı da Gri Hırka (www.dergibi.com), Rasim Özdenören / Yeni Şafak (16.3.2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

ZARAR ZİYAN RAPORU

biz ki tamamen gecikmiştik -ama nereye?-

geçip gitmiştik gelip gitmiştik hiç durmadan

kırılmıştık paramparça kırılmıştı oyuncaklarımız parça parça

ve rüzgârın önüne katılıp savrulmuştuk

tam da suya gömülüp sürükleneceğimiz

toprağa dalıp katılaşacağımız mevsimlerden birinde

deniz altında yirmi bin fersah ile suç ve ceza

arasında bir yerlerde okumuştuk yazgımızı

okumuş okumuş okumuş ve yazıp vermiştik yargımızı

yakılmış ve tamamen kül olmuş gemilerle

kaçıp yeni yepyeni yepisyeni dünyadan

kadim bir memleketin ahalisine karışmıştık

ki orada susturmuştuk saatimizin tik taklarını

ki orada büsbütün büyümüştük ve gecikmiştik

biz ki tamamen yenilmiştik -ama kime?-

 

(Hece, Kasım 2004)

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör