Hüseyin Baş

Gazeteci, Yazar

Doğum
13 Ağustos, 1929
Ölüm
31 Mart, 2012
Burç
Diğer İsimler
Hüseyin Hacıbeyoğlu

Gazeteci, yazar (D. 13 Ağustos 1929, Bafra / Samsun - Ö. 31 Mart 2012, İstanbul). Hüseyin Hacıbeyoğlu adıyla da bilinir. İlköğrenimini Bafra’da, orta ve liseyi Galatasaray Lisesinde tamamladıktan sonra Paris’te gazetecilik eğitimi aldı. 1962 yılında Türkiye İşçi Partisi’ne üye olarak partinin ilk program çalışmalarına katıldı. Doğan Özgüden'in yönettiği Akşam gazetesi ve Ant dergisinde çalıştı Bu yayın organlarında dış politika ve sanat yazılan yazdı. Onat Kutlar ve Jak Şalom'la birlikte Sinematek Derneğinin kuru­cu ve yöneticileri arasında da yer aldı. Barış Derneğinin yönetim kurulu üyeliği ve Dünya Barış Konseyi üyesi oldu. Cumhuriyet gazete­sinde “Değişen Dünyadan” başlıklı köşesinde yazılan yazdı.

12 Mart 1971 darbesinden sonra Ant Dergisi yöneticileri Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul'un yurt dışına çıkışına yardımcı olan Hüseyin Baş, sürgün yıllarında da kendilerini yalnız bırakmadı, yurt dışındaki mücadelelerinde kendileriyle dayanışmasını sürdürdü. Doğan Özgüden, Belge Yayınları tarafından yayınlanan "Vatansız" Gazeteci adlı iki ciltlik anı kitabında Hüseyin Baş'la dostluklarını ve kavga arkadaşlığını ayrıntılı olarak anlatmaktadır. 70'li yıllarda Baş, Barış Derneği Genel Yönetim Kurulu ve Dünya Barış Konseyi üyeliği yapan Hüseyin Baş, gerek yazdığı yazılardan, gerekse barışsever faaliyetlerinden dolayı defalarca yargılandı.

31 Mart 2012’de Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşamını yitirdi. Cenazesi Teşvikiye Camisinde kılınan öğle namazından sonra Ulus Mezarlığında toprağa verildi. Vatansız Gazeteci adlı bir eseri vardır.

KAYNAKÇA: Hüseyin Baş Vefat Etti (t24.com.tr, 31 Mart 2012), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2013), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (Cilt 12, 2017).

 

 

 

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör