Güray Tekçe

Oyun Yazarı, Çevirmen, Yazar

Doğum
19 Mayıs, 1939
Eğitim
İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu
Burç
Diğer İsimler
Fatma Güray (Ataş) Tekçe

Oyun yazarı ve çevirmen. 19 Mayıs 1939, Bursa doğumlu. Tam adı Fatma Güray (Ataş) Tekçe’dir. Şirket-i Hayriye’nin kurucu ve genel müdürlerinden Hüseyin Hâki Efendi’nin kızının torunlarından, II. Abdülhamid’in başmabeyncisi Emin Bey’in oğlunun torunlarından; ressam Nuray Ateş’in kızkardeşi olup, şair ve yazar Güngör Tekçe’nin eşidir. Barbaros Hayrettin İlkokulu (1951), Çamlıca Kız Lisesi (1960), İİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu (1973) mezunu. 1965 yılından itibaren Arçelik, Goodyear gibi çeşitli şirketlerde bir süre sekreterlik, 1969’dan itibaren oyun yazarlığı ve çevirmenlik yaptı.

İlk çevirisi 1969’da Yeni Dergi’de, sonraki yıllarda yazıları aralıklı olarak Cumhuriyet Kitap’ta yer aldı. 1974-79 yılları arasında TRT I’de “Uygarlığın Doğu Yakası”, “Önce Söz Vardı”, “Laf Lafı Açar” gibi programları; 1974-92 yıllarında radyo oyunları ve skeçleri; 1974-2001 yılları arasında A. Miller, T. Rattigan, E.M. Foyrster’de çeviri radyo oyunu, skeç ve arkası yarın dizileri yayımlandı. Robert Bolt’tan çevirdiği Her Devirde Adam adlı oyun, İzmir Devlet Tiyatrosunda Malcolm Keith Kay tarafından sahneye konuldu. PEN Yazarlar Derneği üyesidir.

ESERLERİ:

RADYO OYUNU (TRT’de yayımlandı, basılmadı): Bir Saatlik Yılbaşı Partisi, Bayram Şekeri (dört bölüm), Sinema Delisi, Madenci Dedem. SKEÇ (TRT’de yayımlandı, basılmadı): Mini Oturum, Mahallemizin Seyir Defteri, Oldu mu Şimdi?.

ÇEVİRİ ve UYARLAMA RADYO OYUNU (TRT’de yayımlandı, basılmadı): Her Pazartesi (Arthur Miller’dan), Satıcının Ölümü (Arthur Miller’dan), Köprüden Görünüm (Arthur Miller’dan), Doğum Günü Partisi (Harold Pinter’dan), Kule (Peter Weiss’ten), Çok Geç Olmadan (Terence Rattigan’dan), Şu Soytarılık Mesleği (Terence Rattigan’dan), Günden Geceye (Eugene O’Neill’den), Her Devirde Adam (Robert Bolt’tan), Güzelin Karekökü (Carson Me Cullers’tan), Teknede Üç Kişi (Jerome K. Jerome’dan), Hindistan’a Bir Geçit (E.M. Foyrster’den), Bombay’da Gece (Louis Bromfield’den), Peter Proud Kaç Kez Yaşadı (Max Erlich’ten), Malakalı Kadın (Francis de Croisset’den).

ÇEVİRİ: Marya - Bir Hayat (roman, Joyse Carol Oates’ten, 1994), Holografik Evren (inceleme, Michael Talbot’tan, 1997), Lempriere’in Sözlüğü (roman, Lawrence Norfolk’tan, 1999).

KAYNAK: Güray Tekçe / Lempriere’in Sözlüğü ya da Theseus’un Labirenti (Cumhuriyet Kitap Eki, 8.1.2000), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör