Gülse Birsel

Oyuncu, Gazeteci, Yazar

Doğum
11 Mart, 1971
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Gülse Şener

Gazeteci-yazar, dizi oyuncusu. 11 Mart 1971, İstanbul doğumlu. Televizyon programcısı Murat Bilsel’ile evlenmeden önceki soyadı Şener’di. Beyoğlu Anadolu Lisesini bitirdikten sonra öğrenimine Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünde devam etti. Üniversitenin ikinci yılında gazeteciliğe merak sardı ve Aktüel dergisinde muhabir olarak çalışmaya başladı.

Üniversiteden mezun olduktan sonra 1994 yılında Amerika’ya gitti. New York, Colombia Üniversitesi’nde sinema üzerine master yaptı. 1996 yılında tekrar Türkiye’ye dönen Gülse Birsel, üç ay boyunca ATV’de kahvaltı bülteninin dış haberlerini hazırladı. Ardından, bir yıl boyunca Esquire, Harper’s Bazaar dergilerinin yayın yönetmenliğini yapan Gülse Birsel, Bazaar, Gelin ve Orange dergilerini çıkarttı. Ayrıca FHM, House Beautiful ve Gezi dergilerinin de yayın koordinatörlüğünü yürüttü. 2001 yılında Sabah gazetesinde köşe yazarlığına getirildi.

2002’den itibaren bir süre ATV’de yayımlanan g.a.g.’ın metin yazarlığı ve sunuculuğunu yaptı. Şubat 2004’te ATV ekranlarında yayınlanmaya başlayan Avrupa Yakası adlı dizinin senaristliğini üstlenmesinin yanı sıra oyuncu kadrosunda da yer aldı. 2005’te vizyona giren Hırsız Var! adlı sinema filmi, Gülse Birsel’in ilk film projesi olarak portföyünde yerini aldı. Gazete yazılarını kitaplaştırdı.

ESERLERİ:

Gayet Ciddiyim (2003), Hala Ciddiyim (2004), Yolculuk Nereye Hemşerim? (2005).

KAYNAKÇA: Arzu Erdoğan / Söyleşi (Tempo dergisi, 11.3.2003), Gülse Bilsel / Yolculuk Nereye Hemşerim? (2005), İhsan Işık / Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör