Bahriye Çeri

Edebiyat Araştırmacısı

Doğum
12 Mart, 1968
Eğitim
Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Bahriye Çeri Alemdar

Edebiyat araştırmacısı. 12 Mart 1968, Samsun doğumlu. Tam adı Bahriye Çeri Alemdar. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (1988) mezunu. Yüksek lisans (1992) ve doktora (1997) çalışmalarını aynı bölümde Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalında tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü araştırma görevlisi (1990-98), Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi (1998- 00), Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi (1999-) olarak görev yaptı. Tokyo Yabancı Diller Üniversitesi Türklük Bölümünde misafir öğretim üyeliği (2002-04), Ayrıca, Boğaziçi ve Yeditepe üniversiteleri Fen - Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde yarı zamanlı öğretim üyeliği (1999-02) yaptı.

Makaleleri, Evrenselliğe Yolculuk Hacettepe Üniversitesinin Emel Doğramacı’ya Armağanı, Gündoğan Edebiyat, Millî Folklor, Hürriyet Gösteri, Cumhuriyet Kitap, Kebikeç, Üçüncü Öyküler, Tarih ve Toplum, Ludingirra, Varlık, Materialia Turcica (Göttingen), Journal of Turkish Studies, Revue de Culture et de Literature dergileri ve Renouveau Littéraire Les Annales de l’Autre Islam, Türkiye Yazarlar Birliği 1996 Sanat Yıllığı’nda yayımlandı. Türk Edebiyatı Ansiklopedisi için madde yazdı. Matbuat, Bilim ve Ütopya, Dergâh, Türk Dili dergilerinde kitap tanıtımı yazdı. 2001 Balkanika (Balkan Ülkeleri) Edebiyat Yarışması Jüri üyeliği yaptı. Birçok bilimsel toplantıya katıldı. Üçüncü Öyküler dergisinin danışma kurulunda yer aldı. Türkçenin Zenginleştirilmesi Kurultayı ve Japonya’da Uluslararası Çağdaş Türk Edebiyatı Toplantısı gibi toplantıları düzenledi.

ESERLERİ:

Türk Romanında Kadın: 1923-1938 Dönemi (1996), Tarih ve Roman-Boğazkesen Üzerine Yazılar (2001), Hayal ve Hakikat-Ahmed Midhat Efendi (2003).

HAKKINDA: TBE Ansiklopedisi (2001). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör